رصدخانه زعفرانیه

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
ساختمان رصدخانه زعفرانیه

رصدخانه آموزشی زعفرانیه (راز) مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نخستین مرکز آموزش ستاره شناسی آماتوری در ایران است که در رده سنی کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. این مرکز در سال 1368 فعالیت خود را آغاز کرده‌ و تاکنون جمع کثیری از علاقمندان به نجوم آماتوری را در خود پرورش داده‌است. پیوستگی فعالیت این مرکز با تمام افت و خیزهایش موفقیت ممتازی برای آن ایجاد کرده است. بیشتر مراکز نجومی فعال کانون از آموزش های مستقیم این مرکز در تأسیس خود بهره برده اند. همچنین مشاوره تولیدی بسیاری از کتب و مواد مطالعاتی نجوم ایران نیز در این مرکز انجام گرفته است. برخی مراکز نجومی را شاگردان این مرکز در پهنه ایران بنا نهاده اند.

فعالیت ها[ویرایش]

تلسکوپ رصدخانه زعفرانیه
فعالیتهای رصدخانه زعفرانیه
فعالیتهای رصدخانه زعفرانیه

از مهمترین فعالیت های رصدخانه زعفرانیه می توان به نخستین آسمان نمای ساخته شده در ایران، نخستین تلسکوپ ساخته شده در ایران، نشر نخستین تقویم نجومی، نخستین نمایشگاه عکس های نجومی، برگزاری روز نجوم و برگزاری روز فضا اشاره کرد.


فعالیت های عمده این مرکز عبارتند از :

1.برنامه های نمایشی

این مرکز با برگزاری برنامه های نمایشی به وسیله امکانات سمعی و بصری و امکان رصد با تلسکوپ مستقر در محل رصدخانه به همراه توضیحات لازم کارشناسان مجرب توانسته اوقات بسیار جذاب و شیرینی را طی مدتی حدود 1/5 الی 3 ساعت برای علاقمندان فراهم آورد. رصد لکه های خورشیدی در روز و رصد ماه و سیارات در شب، از جذاب ترین بخش های این برنامه می باشد.

2. آموزش‌های دوره‌ای

فعالیت منحصر به فرد رصدخانه، آموزش‌های دوره‌ای متناسب با گروه های سنی کودک و نوجوان می باشد. این دوره ها صرفاً برای گروه سنی 7 تا 17 سال در دو مقطع مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود.

دوره مقدماتی: این دوره شامل 4 درس پایه نجوم (منظومه شمسی، اختر فیزیك، كره آسمان و صور فلكی) است و منحصراً در تابستان هر سال ارائه می‌گردد. افراد پس از گذراندن این دوره و کسب موفقیت، بنابر علاقه شخصی، به دوره‌های پیشرفته وارد می‌شوند.

دوره‌های پیشرفته: در دوره‌های پیشرفته مباحثی چون محاسبات نجومی، عكاسی از آسمان، پروژه‌های نجومی، ماه‌شناسی، ساعت آفتابی، رصد سیارات به علاقمندان آموزش داده می‌شود. لازم به ذكر است تمام دوره‌ها ضمن انجام فعالیت‌های علمی و رصدی در مركز با اردوهای رصدی بیرون از شهر همراه است.


3.مشاوره علمی به مراکز آموزشی و علاقمندان

مركز رصد و نجوم کانون (رصدخانه زعفرانیه) با سابقه طولانی كه در امر آموزش و نجوم و اشراف به وضعیت نجوم آماتوری کشور، با انجام مشاوره علمی زمینه انتقال تجربه ناب خود را برای راه‌اندازی دوره‌های آموزشی مراکز دیگر فراهم می آورد.

4. برگزاری مناسبت ها و نشست های نجومی

مركز رصد و نجوم کانون به مناسبت‌های گوناگون نجومی با هدف اطلاع رسانی و توسعه علوم نجومی و فضایی به علاقمندان، اقدام به برگزاری مراسم و نشست های علمی به صورت رایگان کرده است. از جمله این مراسم رصد خورشیدگرفتگی، گذر عطارد، مقابله مریخ و روز نجوم می باشد.

امکانات اُپتیكی رصدخانه شامل: تلسكوپ 10 اینچ mead ، تلسکوپ 6 اینچ زایس، تلسکوپ 4 اینچ نیوتنی روسی، تلسکوپ 8 سانتی‌متر شكستیGoto، تلسکوپ 6 سانتی‌متری شكستی زایس، تلسکوپ 6 اینچ Tall و مجموعه چند دوربین دوچشمی 60×20، 50×10 است. چشمی الكترونیك، چشمی میكروگایر و … هم از امكانات جدید مركز است.

سرپرستان[ویرایش]

سرپرستان مركز از ابتدا تاكنون: مهندس احمد دالكی، مهندس حسین رضایی. آقای توكلیان. مهندس ناطقی، دكتر محمدرضا نوروزی و هم اکنون سركار خانم فریبا یزدانی هستند.

ارتباط با رصدخانه زعفرانیه[ویرایش]

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، خیابان سرلشکر فلاحی، بوستان زعفرانیه

تلفن تماس: 22752167

منبع[ویرایش]