رصدگاه سه قلعه

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
رصدگاه سه قلعه

رصدگاه سه قلعه با بسیج امکانات در استان خراسان جنوبی و با همت استانداری، فرمانداری سرایان، بخشداری سه قلعه، کانون نجوم مرکز رشد فناوری خراسان جنوبی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی و انجمن نجوم آسمان مهر (زیر نظر اداره کل ورزش و جوانان استان) و با هماهنگی و حمایت کمیته ملی طبیعت گردی و شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران ، در حاشیه نهمین رقابت رصدی مسیه (اردیبهشت 1388) افتتاح شد.

فازنخست این رصدگاه شامل سکویی سینمایی و مسطح با وسعت بیش از 1000 متر مربع برای استقرار تلسکوپ‌های رصدگران و مجموعه‌ای از امکانات و تاسیسات پشتیبان شامل سرویس‌های بهداشتی، منبع تامین آب، ژنراتورهای برق، چادرهای اسکان موقت گردشگران نجومی، آشپزخانه سیار، راه های دسترسی مناسب و محل پارک خودرو و پشتیبانی خدمات امداد توسط جمعیت هلال احمر شهرستان سرایان می باشد.

مطابق برنامه طرح ریزی شده قرار است به منظور ارائه خدمات مناسب به گردشگران نجومی، این رصدگاه به مجموعه کاملی از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های نجومی مجهز شود.

نخستین سایت ویژه گردشگری نجومی در قلب یکی از زیباترین کویرهای ایران، کویر سه قلعه، واقع شده و دارای یکی از تاریکترین و پرستاره ترین آسمان های جهان است و با توجه به تعداد شب‌های صاف زیاد آسمان در آن، می‌توان رصدگاه سه قلعه را بهشتی برای گردشگران نجومی و مشتاقان رصد اجرام آسمان شب دانست. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به کویرهای زیبای منطقه و وجود چشم‌اندازهای گوناگون کویری نظیر شن‌های روان اشاره کرد. ویژگی بارز این مکان داشتن هر 4 نوع از انواع کویرهای موجود، در فاصله بسیار نزدیکی از رصدگاه است.

از مهمترین برنامه های برگزار شده در این رصدگاه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نهمین رقابت رصدی مسیه/ اردیبهشت 1388
  • پنجمین رقابت منطقه ای صوفی خراسان/ شهریور 1388
  • رقابت رصدی مسیه شرق مشور/ اردیبهشت 1389
  • دهمین رقابت رصدی مسیه/ اردیبهشت 1390
  • برنامه رصد گروهی گذر زهره در سه قلعه/ خرداد 1391

منابع[ویرایش]

  • سایت خبرگزاری فارس
  • سایت انجمن نجوم توس مشهد