صورت فلکی حوت جنوبی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
صورت فلکی حوت جنوبی
null
نام لاتین

piscis Austrinus

بعد 22h
میل 30°-
پهنه 245درجه مربع
فاصله نزدیکترین ستاره 10.74 سال نوری
مشهود بین عرض‌های °55 و °90-
بهترین زمان مشاهده در ماه اکتبر

صورت فلکی حوت جنوبی (Piscis Australis) یکی از صورت های فلکی نیمکره ی جنوبی آسمان است. این صورت فلکی را نباید با دو ماهی در صورت فلکی حوت اشتباه بگیرید.

این صورت فلکی معمولا بصورت یک ماهی نشان داده می‌شود که در حال نوشیدن آبی است که از کوزه ی صورت فلکی دلو می ریزد. بجز ستاره فم الحوت قدر ستاره های این صورت فلکی از 4 کم نور تر است. حوت جنوبی در لیستی که بطلمیوس از 42 صورت فلکی تهیه کرده بود موجود است و همچنین یکی از 88 صورت فلکی امروزی می‌باشد. در اساطیر یونانی این صورت فلکی معمولا بصورت یک ماهی بزرگ نشان داده می‌شود که در حال نوشیدن آبی است که از کوزه ی صورت فلکی دلو می ریزد.همچنین گفته می‌شود دو ماهی در صورت فلکی حوت نیز فرزند ماهی بزرگ هستند. این ماهی جان الهه مصریان ایسیس را نجات داد او آب سیل را نوشید و زمین را نجات داد؛ به همین دلیل ایسیس او و فرزندانش را در آسمان ها به عنوان صورت فلکی قرار داد.

صورت فلکی حوت جنوبی

حوت جنوبی در لیستی که بطلمیوس از 42 صورت فلکی تهیه کرده بود موجود است و همچنین یکی از 88 صورت فلکی امروزی می‌باشد.

صورت فلکی های دوران کلاسیک یونانی و رومی شناخته شده بوده، ولی به نظر می‌رسد که قبل از آن هم در صورتهای فلکی سوریه‌ باستان به عنوان الهه داگرون از آن یاد شده باشد.

حوت جنوبی به ندرت به صورت دو ماهی و در اکثر اوقات یک ماهی نشان داده می‌شود که مشغول نوشیدن آب از نهری است که از کوزه در دست صورت فلکی دلو که در شمال آن قرار گرفته جاری می‌شود.

همچنین گفته می‌شود دو ماهی در صورت فلکی حوت نیز فرزند ماهی بزرگ هستند.

این ماهی جان الهه مصریان ایسیس را نجات داد، او آب سیل را نوشید و زمین را نجات داد؛ به همین دلیل ایسیس او و فرزندانش را در آسمانها به عنوان صورت فلکی قرار داد.


ستاره ها [ویرایش]

این صورت فلکی دارای یک ستاره قدر اول به نام فم‌الحوت است که باعث می‌گردد این صورت فلکی را در جنوب صورتهای فلکی دلو و جدی بتوان به سادگی تشخیص داد. بقیه ستاره های حوت جنوبی فقط از قدر چهارم هستند.

آلفای حوت جنوبی به نام فم‌الحوت است که از لغت عربی آن به معنای دهان ماهی گرفته شده است. طیف آن از نوع A3 V و قدر آن 2ر1 است. فم‌الحوت تنها ستاره قدر اول در این قسمت از آسمان می‌باشد؛ لذا پیدا کردنش کار ساده‌ای است. فاصله‌ی آن تا ما 22 سال نوری برآورد می‌گردد؛ لذا یکی از ستارگان نزدیک به منظومه شمسی محسوب می‌شود.

اجرام عمقی آسمان [ویرایش]

در این صورت فلکی هیچ جرمی که به سادگی قابل مشاهده شود وجود ندارد.

{{صور فلکی}} {{-}}

منابع [ویرایش]

  • سایت Constellations of Words
  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • دانشنامه‌ی هفت آسمان
  • کتاب صورت های فلکی