صورت فلکی شیر کوچک

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

این یکی از صورت فلکی های قرن های اخیر (حدود سال 1687) می‌باشد که برای پر کردن بخشی از آسمان شمالی که در یونان به اسم "بیشکل ها" به مفهوم "شکل نگرفته" یا "بدون شکل" معروف بوده ، به وجود آمده است.

تصور می‌شود که این ستاره ها نزد اعراب باستانی ، نشان دهنده ی غزال بوده است.این ستارگان در روایات قومی مردم چین گاهی با ستارگان صورت اصلی اسد نزدیک می‌شدند تا با هم یک صورت فلکی عظیم اژدها مانند را بسازند و در پاره ای دیگر از نقش و نگار های کهن ، به صورت ارابه در نظر گرفته شده است. ستاره های کم فروغ شیر کوچک در بین دو صورت فلکی مشخص : اسد در جنوب و دب اکبر در شمال واقع شده است. در مجموع ستارگان این صورت فلکی ، تنها یک ستاره آن هم بتا دارای حرف یونانی می‌باشد.


ستاره ها[ویرایش]

ستاره 46 شیر کوچک، درخشان ترین ستاره از این صورت فلکی با قدر 3.8 است. طیف مخصوص آن در گروهK0 III-IV و به فاصله 75 سال نوری است. ضمنا ستاره بتا با قدر 4.2 به عنوان دومین ستاره درخشان در صورت فلکی شیر کوچک است. نوع طیف آن G8 III-IV و در فاصله 100 سال نوری تا زمین قرار گرفته است.


اجرام عمق[ویرایش]

در این صورت فلکی کهکشان های قدر 10 و یا بالا تر فراوان وجود دارد.

موقعیت رصدی[ویرایش]

این صورت فلکی متعلق به ماه فروردین می‌باشد و زمان رسیدن آن به مدار نصف النهار 21 فروردین ماه است. مساحت این صورت فلکی 232 درجه مربع از آسمان را پوشش می‌دهد.

منبع[ویرایش]

  • کتاب صورت های فلکی