صورت فلکی قیطس

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

صورت فلکی قیطس یا نهنگ یکی از صورت فلکی های شناخته شده از دیر باز است که یکی از صورت فلکی های وسیع آسمان نیز هست و از نظر وسعت چهارمین صورت فلکی می‌باشد.

ضمن اینکه درخشان‌ترین ستاره آن از قدر دوم است. در تمدنهای اولیه بین النهرین ، این ستارگان را تحت نام Tiamat به معنای اژدهای کیهانی که بوسیله مردوک قهرمان کشته شد، می‌شناختند.


افسانه ها

در افسانه های کلاسیک(یونانی) آمده که آندرومدا (شاهزاده سرزمین حبشه پدرش قیفاووس (کفئوس) و مادرش (کاسیوپیا) ذات الکرسی ) حسادت حوریان دریایی را برانگیخت و آنها شکایت را به خدای دریا (نپتون) کردند و نپتون هم اژدهای دریا (قیطس) را به قصد حبشه روانه ساخت. این اژدها توسط برساوش (پرسئوس) از بین می رود او موفق می شود سر غول مدیوسا را از تنش جدا کند و هر کس آن سر را نگاه می‌کرد مبدل به سنگ می‌شد و با نشان دادن این سر به قیطس اورا تبدیل به سنگ می‌کند و اندرومدا را نجات می‌دهد.

ستاره ها

در این صورت فلکی ستاره اومیکرون (O) به نام میرا (شگفت اختر یا اعجوبه) خوانده می‌شود که ستاره ای آغازین از نوع متغیر تپشی درازمدت است که در سال 1596 به عنوان اولین متغیر کشف گردید. این کشف باعث افزودن اعتبار انقلاب کوپرنیکی در نجوم و فروپاشی اعتقادات کهنه‌ای شد که بر اساس آن می‌گفتند آسمان هرگز تغییر پیدا نمی‌کند. طیف و قدر ستاره میرا در طول مدت 330 روز از نوع M5 III و قدر 3.4 (تا قدر 2 هم رسیده) به طیف M9 III و قدر 9.3 می‌رسد و مجددا به حالت اول خود بر می‌گردد. فاصله آن از ما 130 سال نوری است.

Cet.gif

اجرام عمقی آسمان

M۷۷(کهکشان مارپیچی قدر ۹)


جدول مشخصات ستاره ها

Untitled.JPG


Untitledff.JPG

منبع

1. دانش نامه رشد

2.کتاب الکترونیکی[۱]