قصر بهرام

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
Ghasr.jpg
نمایی از کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام ، یکی از رصدگاه های استان سمنان است . که در سالیان اخیر منجمان زیادی را برای رصد به حاشیه کویر مرکزی ایران کشانده است .

کلیات[ویرایش]

کاروانسرای قصر بهرام در ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران و بر سر راه جاده سنگی قدیمی و کاروانروی کویری اصفهان ـ کاشان ـ گرمسار قرار دارد.

این جاده در طول مسیر خود از کنار کاروانسرای عین الرشید می گذرد و به جاده سنگفرش نیز معروف است.

کاروانسرای عین الرشید د ر ۴ کیلومتری جنوب غربی کاروانسرای قصر بهرام واقع شده است. کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه است.

این بنا که بیشتر شبیه کاروانسراهای شهری است و شباهت آن به کاروانسراهای میان راه کمتر است، به گفته برخی از کارشناسان برخلاف نامش ساختمانی برای اقامت سلاطین صفوی در مواقع شکار و سفرهای شاهانه بوده است.

ظاهر بیرونی این کاروانسرا به شکل مربع است و نمای آن از سنگ های بزرگ و منظم آهکی و سفید رنگ است. قصر دارای چهار برج بلند و نیم دایره و دو دروازه شمالی و جنوبی است.

این قصر به صورت چهار ایوانی است و اتاق ها در اطراف حیاط یا صحن مرکزی قرار دارند . حیاط مرکزی محوطه ای بزرگ و ۸ ضلعی است و ۲۴ اتاق در اطراف آن وجود دارد .

حوض چهارگوشی به عمق حدود ۲ متر در وسط حیاط مرکزی وجود دارد. حیاط بزرگ ساده ای با طاق بلند ضربی نیز در طرف شرقی این کاروانسرا وجود دارد .

در طرف غربی حیاط مرکزی، تالاری وسیعی قرار دارد که داخل آن دارای قسمت شاه نشین و تاقچه هایی در اطراف و یک ایوان در جلوی تالار است.

کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام که به کاروانسرای عباس آباد نیز مشهور است و در حال حاضر به عنوان پاسگاه شکاربانی پارک ملی کویر و نیز مهمانسرایی برای اقامت گردشگران و محققین مورد استفاده قرارمی گیرد .

این کاروانسرای سنگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست با نظارت سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شده است.

امکانات[ویرایش]

نحوه دسترسی[ویرایش]

برای رسیدن به قصر بهرام می‌توانید از چهار مسیر استفاده کنید :

1- مسیر پیشوا , قلعه بلند , مبارکیه و سپس قصر بهرام

2- مسیر گرمسار , لجران , کهک , جاده سنگفرش گرمسار  و سپس قصر بهرام

3- مسیر ورامین , چرمشهر , بند علی خان ، محیط بانی شکرآباد , مبارکیه و سپس قصر بهرام 

4- مسیر کاشان , آران , مرنجاب , سفیدکوه و سپس قصر بهرام

منابع[ویرایش]

وب سایت کویرها و بیابان های ایران