ماهواره دبلیومپ

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

از مهم‌ترین پیشرفت‌های اخیر در کیهان‌شناسی پرتاب ماهواره دبلیومپ (‌WMAP) در سال 2001 بود. دبلیومپ یاهمان کاوشگر ناهمسان‌گرد ریزموج ویلکنسون، (WMAP: Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) ماهواره‌ای است که برای نقشه‌برداری از تابش زمینه کیهانی (CMB)، با جزئیاتی بهتر از کاوشگر کوبی(COBE)، طراحی شده بود.

ماهواره دبلیومپ


ماهواره‌ی WMAP، در 30 ژوئن، از منطقه‌ی فلوریدا، با استفاده از راکت دلتا II به فضا پرتاب شد و در مدار خاصی مستقر گردید که L2 یا نقطه‌ی لاگرانژی 2 نامیده می‌شد. سرانجام، در سپتامبر 2010، WMAP درحالی بازنشسته شد که نزدیک به یک‌ دهه اطلاعات ارزشمند برای دانش کیهان‌شناسی فراهم آورده بود.

نام‌گذاری WMAP بعد از درگذشت دِیو ویلکنسون، انتخابی درخور بوده است؛ زیرا، همان‌گونه که دِیو ویلکنسون امیدوار بود، این ماهواره به ابزاری تأثیرگذار در کیهان‌شناسی بدل شد.شکل مقابل به خوبی تفاوت بارز نقشه برداری های صورت گرفته از عالم را نشان می دهد.

ماهواره دبلیومپ

در تصویر اول نقشه ای که از آسمان توسط آنتن هورن بدست آمد نشان داده شده؛ این تصویر مربوط به زمانی است که تابش زمینه کیهانی تازه کشف شد. تصویر وسط نقشه برداری های صورت گرفته توسط کاوشگر کوبی و تصویر سوم نیز نتایج دبلیومپ را نشان می دهد. به سادگی می توان پیشرفت های صورت گرفته در علم کیهان شناسی را با پیشرفت فناوری مشاهده نمود.منبع:


کتاب کرانه‌های کیهان/ نوشته پائول هالپرن/ ترجمه حوریه آقانور/ انتشارات هورمزد.