مثلث تابستانی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

مثلث تابستانی یکی از مشهورترین شکل های آسمانی نیمکره شمالی آسمان است. راس های مثلث تابستانی سه ستاره دنب، نسر واقع، و نسر طایر هستند. از مثلث تابستانی، به دلیل این که شکلی بسیار بارز در آسمان است می‌توان به عنوان راهنمایی برای یافتن سایر صور فلکی و اجرام آسمانی سود جست.


نمای مثلث تابستانی در آسمان

این واژه را در سال 1950 میلادی، سر پاتریک مور بر سر زبان ها انداخت ، اما برای اولین بار ستارهشناس اتریشی توماس اوسوالد در اواخر سال 1920 میلادی از این ستاره ها به عنوان مثلت بزرگ (Grosses Dreieck)و در 1934 میلادی به عنوان مثلث تابستانی (Sommerliches Dreieck) یاد کرد.

JJ Littrow در مقاله ای در سال 1866 این ستاره ها را مثلث آشکار توصیف کرده بود و نیز Johann Elert Bode در سال 1816 این ستاره ها را در نقشه ای در کتابش به هم متصل کرده بود اما برای آن نامی در نظر نگرفته بود.

در حوالی نیمه شب در فصل تابستان ""مثلث تابستانی"" در سرسوی ناظران در عرض های شمالی کره زمین قرار می گیرد. همچنین در فصل بهار می‌توان مثلث تابستانی را نزدیک صبح مشاهده کرد. در فصل پاییز این مثلث در ساعات بعد از ظهر رویت خواهد شد. برای ناظران نیمکره ی جنوبی زمین مثلث تابستانی بصورت سروته و با ارتفاع کم از افق در فصل زمستان آنها مشاهده می‌شود.


منبع[ویرایش]

ویکی پدیا فاسی

ویکی پدیا انگلیسی