پرتاب ماهواره ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

در بیست و چهار سال نخست عصر فضا ماهواره ها همیشه بر دوش موشک ها پرتاب می‌شدند. موشک ها عموما یک محموله ی واحد به نام بار را حمل میکنند. سپس موشک ها رها میشوند.بر زمین سقو ط میکنند و میسوزند.از سال 1982 برخی از ماهواره ها را شاتل های فضایی آمریکا به فضا بردند .شاتل ها،فضاپیما هایی چند بار مصرفند که به کمک موشک ها پرتاب میشوند،اما می‌توانند به زمین بازگردند و روی باند فرود بیایند.وقتی برنامه ی شاتل فضایی برای نخستین بار در 17 سپتامبر سال 1976مطح شد هدف اصلی آن ها پرتاب بیشتر ماهواره های ایالت منحده بود .


اما ناسا هرگز نتوانست یه هدف خود یعنی هفته ای یک پرواز برسد .هزینه ی واقعی هر پرواز آن هم خیلی بیشتر از برنامه ریزی ها بود .از زمان انفجار شاتل چلنجر در سال 1986از پرتاب های شاتل فثط برای پرتاب ماهواره های خود ناسا یا چند ماهواره ی منتخب بین المللی استفاده شده است .

عملیات فرستادن ماهواره ها به مدار تبدیل به رقابت بسیار شدیدی شده است.سال ها دولت ایالت متحده تقریبا همه ی ماهواره های تجاری را برای دنبای غیر کمونیست پرتاب می‌کرد.بعد، در سال 1984 سازمان فضایی اروپا با سرمایه گذاری مشترک هشت و حالا پانزده کشور شروع به پرتاب ماهواره های تجاری با موشک های خاص خود، آریان کرد.در سال 1990 چین یک ماهواره ی ارتباطی آمریکایی را برای استفاده ی بیست کشور آسیایی به مدار فرستاد . در اواخر دهه ی 1990 ژاپن هم موشکی بهه نام 2-H را برای مصارف تجاری ساخت (این طرح از آن زمان متوقف باقی مانده است).

و در سال 1988، ناسا به شرکت های خصوصی در ایالت متحده اجازه داد که با استفاده از موشک های یک بار مصرف ،پرتاب های خصوصی انجام دهند؛امروز ناسا تقریبا دیگر ماهواره ی تجاری پرناب نمی‌کند.

منبع[ویرایش]

کتاب علوم فضا ترجمه ی شادی حامدی آزاد