کهکشان بی نظم

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

یکی از انوع اصلی کهکشان ها عبارت است از کهکشان های بی نظم.

ترکیب ستاره ای انها عموما مشابه مارپیچی است ولی در ساختارشان بازوهای مشخص وجود ندارد. آنها هسته ی واضحی هم ندارند اما در صورت وجود گاهی به شکل میده دیده میشوند. همه ی کهکشان‌های بی نظم دارای مقادیر زیادی ستاره جوان و گاز و غبار هستند خوشه های ستاره ای موجود در آنها در مقایسه با یک کهکشان مارپیچی که همان جمعیت کلی را دارد بسیار زیاد است. وجه مشخصه مهم یک کهکشان بی نظم معمولی جوانی آن است بیشترین نور آنها از تعداد زیادی ستاره جوان و درخشان و ابرهای نورانی گسیل می شود. کهکشان های بینظم همانند کهکشان های مارپیچی می چرخند ولی به دلایلی که تاکنون ناشناخته مانده بازوی مارپیچی در آنها شکل نمی گیرد.

واقعیت این است که در برخی از آنها چیزی شبیه به بازوهای ابتدایی ، بازوهای واپیچیده و یا بازوهایی که به طور جزیی شکل گرفته اند دیده میشوند و از اینرو گمان می رود که ارتباط نزدیکی بین کهکشان های مارپیچی Sc و کهکشان‌های بی نظم وجود داشته باشد.

همه ی کهکشانها با رده بندی ساده ی هابل مطابقت ندارند زیرا برخی از آنها بسیار عجیبند.دلایلی در دست است که این کهکشان‌های خاص با رویدادهای شدید و ویران کننده ی انفجاری روبه رو هستند و در نتیجه به آمیزه ای از ستاره ، گاز و غبار تبدیل شده اند که قابل رده بندی نیست .<ref>کتاب ساختار ستارگان و کهکشانها/ نوشته ی پاول هاج / مترجم:توفیق حیدر زاده</ref>


لیست کهکشان های بی نظم[ویرایش]

ابر بزرگ ماژلان که یک کهکشان بی نظم است.

Majelan.jpg

NGC5474

Ngc5474 .jpg


و همچنین NGC3077

منابع[ویرایش]

<references />