یاپتوس

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

پاپتوس که یکی از بیرونی ترین اقمار زحل است، تقریبا در فاصله 3 میلیون کیلومتری به دور سیاره مادر گردش می کند و یک دور گردش کامل آن 79 روز و 7 ساعت و 47 دقیقه طول میکشد.

قطر این قمر 1440 کیلومتر است و چگالی آن اندکی از آب بیشتر است.ویجر2 برخلاف ویجر1 که هیچگاه موفق به نزدیک شدن به قمر مزبور نشد از فاصله 909000 کیلومتری آن عبور کرد و تصویر های نسبتا روشن و قابل توجهی از سطح آن تهیه کرد.

پاپتوس در سال 1671 به وسیله سفینه کاسینی کشف گردید و از همان زمان معلوم شد که درخشندگی آن متغیر است. نتایج بدست امده از ماموریت های ویجرها نشان داد که این اختلاف به تفاوت رنگ دو نیم کره پاپتوس که نسبت بازتاب یکی به 0.05 و دیگری به 0.5 می رسد،مربوط می باشد.دو نیم کره قمر مزبور فاقد مرز مشخصی بوده و هر دوی آنها از گودهای شهابی آبله گون هستند.

چگونگی و علت اختلاف رنگ این دو نیم کره هنوز روشن نیست و جایی برای بررسی های گذشته باز گذارده است.پاپتوس یک قمر یخی است و احتمال می رود که نیم کره رو به زحل آن به وسیله لایه ای از خردزه های پرتاب شده از سیاره مادر پوشیده شده و رنگ آن را تیره و تار کرده باشد و با این که مواد تیره کننده از درون قمر به بیرون تراویده و بخشی از سطح آن را زیر پوشش قرار داده باشد.<ref>کتاب اطلس منظومه شمسی/نوشته:پاتریک مور/ترجمه:مهندس عباس جعفری</ref>


منبع[ویرایش]

<references />