M20

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
سحابی سه تکه
سحابی سه تکه از چشم تلسکوپ فضایی هابل
اطلاعات رصدی
نوع سحابی نشری
بعد 18h 02m 23s
میل 23° 01′ 48″-
فاصله 5.2 سال نوری
قدر ظاهری 6.3+
اندازه ظاهری 28 دقیقه قوسی
صورت فلکی صورت فلکی قوس
ویژگی های ساختاری
نام های دیگر M20, NGC 6514,RCW 147, Gum 76,

سحابی سه‌تکه (فهرست شده با عنوان مسیه 20 یا M20 و بعنوان NGC 6514) یک ناحیه HII واقع در صورت فلکی قوس (کمان‌) است. نام این سحابی به معنای "تقسیم شده به سه تکه" می‌باشد. این سحابی ترکیبی غیر معمول از یک خوشه باز ستاره‌ای، یک سحابی گسیلشی (تکه قرمز پایینی)، یک سحابی بازتابی (تکه آبی بالایی) و یک سحابی تاریک است (شکاف‌های ظاهری در درون سحابی گسیلشی که ظاهر سه تکه آن را ایجاد کرده است؛ همچنین با مشخصه بارنارد 85 شناخته می‌شوند). وقتی از درون یک تلسکوپ کوچک مشاهده می‌شود، سحابی سه تکه جرمی درخشان و منحصر بفرد است، از همین رو انتخابی همیشگی برای ستاره شناسان آماتور می‌باشد.<ref name="multiple">ویکی پدیای انگلیسی [۱] </ref>

مشخصات[ویرایش]

سحابی سه‌تکه در سال 1997 سوژه تحقیق ستاره شناسان توسط تلسکوپ فضایی هابل با استفاده از فیلترهایی بود که نشر اتم‌های هیدروژن، اتم‌های گوگرد یونیزه، و اتم‌های دوبار یونیزه اکسیژن را تفکیک می‌کردند. تصاویر بصورت یک تصویر ترکیبی رنگ کاذب با یکدیگر ترکیب شدند تا سحابی را آنگونه که ممکن است به چشم برسد به تصویر بکشند.

تصاویر نمای نزدیک، ابر متراکمی از گاز و غبار را نشان می‌دهد، که یک مهد ستاره‌ای پر از ستارگان نارس است. این توده ابر حدود 8 سال نوری از ستاره مرکزی سحابی فاصله دارد. یک فواره ستاره‌ای بطول تقریباً 0.75 سال نوری از سر توده‌ی ابر بیرون زده است. منبع این فواره یک جرم ستاره‌ای جوان در اعماق توده‌ی ابر است. این فواره‌ها گازهای خروجی ناشی از زایش ستاره‌ای هستند. تشعشعات ستاره مرکزی سحابی موجب برافروختگی فواره می‌شود.

تصاویر همچنین ساقه‌ای انگشت مانند در سمت راست فواره را نشان می‌دهند. این ساقه از روی سر ابر چگال مستقیماً به سمت ستاره‌ای اشاره می‌کند که سحابی سه‌تکه را به بیرون می‌راند. این ساقه مثالی بارز از گویچه‌های گازی تبخیری یا EGGها می‌باشد. دلیل بقای این ساقه وجود توده فشرده‌ای از گاز در نوک آن می‌باشد که به اندازه‌ی کافی متراکم بوده است تا در برابر تحلیل رفتن آن در اثر پرتوهای قدرتمند ناشی از ستاره مقاومت کند.

در ژانویه 2005، تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، 30 ستاره نارس و 120 ستاره تازه متولد شده که در عکس‌های مرئی دیده نشده بودند را کشف نمود.

این سحابی تقریباً در فاصله 5000 سال نوری زمین قرار دارد. سحابی سه‌تکه در قدر ظاهری 6.3 می‌درخشد. <ref name="multiple">ویکی پدیای انگلیسی [۲] </ref>


تصاویر دیگر[ویرایش]

منبع[ویرایش]

<references />