M39

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

پرونده:Messier object 039.jpg

تاریخچه[ویرایش]

برخی از منابع براین عقیده اند که ارسطو این ناحیه از آسمان شب را در سال 325 قبل از میلاد ربه صورت سحابی‌گون توصیف کرده است.هرچند بدون یک موقعیت دقیق و راه شیری ای غنی مبهم است که آیا این معرفی به M39 باز می گردد یا نه.

M39 تازمانی که توسط Le Gentil گزارش شد کشف نشده بود. مشاهداتش به قلم خودش اینگونه است: «در ابتدای دم دجاجه؛ این خوشه به نظر با سایر سحابی های تاکنون کشف شده متفاوت است. خوشه طوری قرار گرفته است که با راه‌شیری زاویه‌ای قائمه می‌سازد. ابر بزرگی است که یک انتهای پهن نسبت به جنوب‌شرق کوچک‌ترش دارد. این ابر حدود °6 دورتر از دم قو است و بسیار مات و تیره به نظر می رسد اما بدون تلسکوپ دیده می شود.»

این اولین باری بود که راجع به سحابی درازی که به وضوح در کنار M39 قرار گرفته گزارشی داده می شد ؛ «سیگار تیره» B168، که یکی از بارزترین سحابی‌های تیره در راه شیری است. سرانجام چارلز مسیه کسی بود که در 24 اکتبر 1764 , M39 را کشف کرد. وی نوشت: «خوشه ستاره ای در کنار دم دجاجه؛ با قطر °1 .» منجمان بعدی با لین کشف مسیه چندان موافق نبودند .جان هرشل به آن عنوان «بسیار درشت و پراکنده» و اسمیت «زمینه‌ای گسترده از ستاره‌ها» را نسبت داد و لرد رز آن را «کم تراکم» نامید.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۱] </ref>


اخترفیزیک[ویرایش]

باتوجه به گفته های مک نامارا و سندرز این خوشه باز کهکشانی تنها 30 عضو واقعی در محدوده قدر 6.8 تا10دارد که آن هم در زمینه ی غنی راه شیری قرار گرفته است. از این رو 10% تا 20% ستاره‌هایی که در پس زمینه M39 قرار دارند و روشن تر از قدر 10 هستند، از لحاظ فیزیکی به این خوشه تعلق ندارند. در قدر 11, 80% و در قدر 12, 90% از ستارگان غیر عضو هستند. درسال 1987 زلوانوآ، 37 عضو دیگر از اعضای این خوشه را در گستره‌ای پهناور اطراف M39 و به قطر °5 کشف کرد. پلاتایس در گستره‌ای به اندازه‌ °2 در °2 ، 60 ستاره تا قدر 16 را معرفی کرد که با احتمال بیش از50% به خوشه تعلق دارند. در سال 2006 حدود 228 ستاره در این ناحیه با استفاده از طیف سنجی برای تعیین متغیر یودن ستاره‌ها، یافت شدند که در10تای آن ها شک و ابهام وجود دارد.

با توجه به فاصله 1000 سال نوری و قطر 9سال نوری، M39 یکی از نزدیکترین و کوچکترین خوشه های باز لیست مسیه است. از این رو تراکم کم و قطر زاویه‌ای آن به دلیل نزدیکی نسبی آن است.

همه ستاره های روشن عضو در رشته اصلی قرار گرفته اند که هسته هیدروژن سوز دارند. داغ‌ترین طیف خوشه B9 و مربوط به روشن‌ترین ستاره‌ی خوشه با قدر 6.6 است. سایر ستاره های روشن بدون استثنا در رده طیفی A جای گرفته اند.این امر باعث می شود سنی که برای M39 برآورد می شود بین 240تا280 میلیون سال باشد.

در نوشته های قدیمی تر رده روشنایی کلی خوشه بین قدر 2.2 (گلین جونز) و 6.0 (گِرِی) تخمین زده شده است. اما امروزه به طور معمول مقدار 4.6 پذیرفته شده است. تنها در '40‌ای شمال‌غرب M39 , خوشه باز کم‌سوی Platais 1 باحدود 40 ستاره از قدر کمتر از 12 در زمینه ای با قطر '10‌ قرار گرفته است. در میان اعضای آن، ستاره‌ی قیفاووسی V1726 Cyg Cygni با دوره 4.2 روز و تغییر نسبتا جزئی نور از قدر 8.87 تا 9.06 قرار دارد.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۲] </ref>

مشاهدات[ویرایش]

باچشم غیرمسلح M39 به صورت یک نقطه نورانی، روشن‌تر از ساختار راه شیری اطراف خود دیده می‌شود. ضعیف ترین ابزارهای رصدی ستاره های این خوشه باز را از یکدیگر تفکیک می‌کنند. قسمت خارجی خوشه مثلثی شکل است. با یک تلسکوپ کوچک، یک جفت ستاره‌ای بسیار متغیر در مرکز و یک رشته‌ی منحنی از ستاره‌ها در جنوب آن، جلب توجه می‌کند.

برای رصد نمایی زیبا از M39، میدان دیدی بیشتر از °1 نیاز است که برای تلسکوپ‌های بزرگ ناممکن است. دو جفت ستاره‌ی دوتایی موجود در M39 اجزام مناسبی برای رصدگران آماتور می باشند:

M39.png

سحابی تاریک Barnard 168 در °3 غرب M39، با چشم غیرمسلح دیده می شود؛ اما با دوچشمی‌ای بزرگ پرشکوه است. این ابر گرد وغبار به شکل یک سیگار بزرگ، به ابعاد '120×'20، با زاویه موقعیت °120، در تضاد با پس زمینه روشن راه شیری است. در شرق, انتهای باریک و مشخص آن, میزبان سحابی پیله (IC 5146)است. این جرم کم‌نور از لحاظ فیزیکی در ابر غبارهای اطراف جای گرفته است که رصد آن نیازمند یک تلسکوپ بازتابی 4.7 اینچی و فیلتر Hβ است.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۳] </ref>


منابع[ویرایش]

<references />