M43

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۱ توسط هانيه اميري (بحث | مشارکت‌ها) (جایگزینی متن - 'می توان' به 'می‌توان')
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

تاریخچه[ویرایش]

مسیه 43
اطلاعات رصدی
بعد 05h 35.6m
میل 05° 16′-

اندازه ظاهری

20′x15′
فاصله 1.6 kly
قدر ظاهری 9.0+
صورت فلکی صورت فلکی جبار
ویژگی های ساختاری
ویژگی شبه خوشه ذوزنقه ای شکل
نام های دیگر سحابی جبار ، NGC 1982


امروزه m43 فقط به عنوان بخشی از m42 در نظر گرفته می شود. اما رصدگران اولیه آن را به عنوان یک شیئ جداگانه فهرست بندی کرده‌اند. در سال 1733 Jean-Jaques Dortous de Mairan برای اولین بار متوجه سحابی به ظاهر جداگانه شده بود. او اینگونه نوشت که: اگر سطح ستاره ای دور، از داخل یک تلسکوپ به طور گسترده قابل مشاهده باشد، آنگاه روشنایی اطراف یک ستاره، شبیه به اتمسفر خورشید ما است. مرد فرانسوی در مورد این مقایسه اشتباه کرده بود، اما در آن زمان افکارش درمورد نظریه تشکیل منظومه ی شمسی منعکس شد.

مسیه در تاریخ 4 مارس 1769، m43 را همزمان با سحابی جبار به فهرست خود اضافه نمود. او m43 را به عنوان ستاره کوچکی که توسط غبار احاطه شده است، توصیف کرد. بعد ها در سال 1771 مسیه آن را در طراحی های خود از سحابی جبار گنجانده است. در سال 1783، ویلیام هرشلm43 رابه صورت غبار سفید و کمرنگ به حالت دایره ای و پر شکوه که به سحابی بزرگ جبار پیوسته است، توصیف کرد. با این حال از مشاهدات بعدی، معتقد بود که ستاره مرکزی در m43 در پشت سحابی جبار قرار داشت، مانند ماه در میان ابرها درخشان است. پسر او جان؛ برای نخستین بار "دم"سحابی را که به سمت شمال بود، تشخیص داد، همچنین بخش تاریکی را که در سحابی برش خورده است مشاهده نمود.

Lord Rosse معتقد بود که یک سحابی با ساختاری مارپیچی را در اطراف یک ستاره دیده است. Secchi با او موافقت کرد و آن را به طور کلی به یک تصویر کما در آینه تشبیه کرد. در دهه 1870 Holden نقاط کوچک و تاریکی را در دو طرف ستاره مرکزی مشاهده کرد. اما در آن زمان، سحابی de Mairan’s تا مدت ها بخشی جدایی ناپذیر از مجموعه ی m42 در نظر گرفته می شد.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۱] </ref>

اختر فیزیک[ویرایش]

M43 به طور فیزیکی بخشی از سحابی بزرگ جبار m42 می باشد، این سحابی به مانند یک شیئ مجزا که تنها به واسطه ابرهای غبار مانند در جلو جمع شده اند، به نظر می رسد.این سحابی توسط ستاره متغییر جوان و گرم nu اوریون، درخشان و یونیزه شده است که هنوز به رشته ی اصلی نرسیده,و از رده طیفی O7 می‌باشد.

که به طور نا منظم بین قدر 6.5 تا 7.5 متغیر است. در سال 2001 O'Dell دو قرص اولیه سیاره ای را درm43 کشف نمود. قرص های غبار آلودی در اطراف ستارگان جوان که این سیستم های سیاره ای می‌توانند در آن ها تشکیل یابند. در کل منطقه شکارچی حدود 50 تا از این اشیا یافت شده است. تصاویر عمقی مادون قرمز نشان می‌دهد که خوشه چهاروجهی در مرکز m42 به سمت جنوب غربی m43 می رسد. ابعاد مسیه 43 تقریبا 3 در 2 سال نوری می باشد، البته اگر امتداد شمالی و غربی آن در نظر گرفته نشوند.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۲] </ref>

رصد[ویرایش]

M43 را با دوربین دو چشمی 50*10 می‌توان به عنوان یک تکه کمرنگ در اطراف ستاره مرکزی با قدر 7 مشاهده کرد. m43 از M42 توسط یک کشیدگی تاریک که در حدود 3 درجه گسترده شده، جدا شده است.داقل 3 دهانه تاریک قابل توجه در سمت شرقی آن نشان می‌دهد. بخش شمالی شکل کما به وسیله ناحیه تاریک تر در غرب ستاره مرکزی، از قسمت اصلی سحابی جدا شده و به سمت جنوب است. سه ستاره کم نور وجود دارد، یکی در منطقه تاریک تر، یکی در نوک شمالی کما، و یکی در لبه جنوبی m43 وجود دارد. عکس های رنگی مناطق روشن قابل مشاهده را به رنگ سبز نشان می‌دهند، که نشان دهنده گسیل oiii و مناطق کم نور نشان دهنده گسیل h-beta قرمز رنگ می‌باشد. استفاده از یک فیلتر خطی H-beta به طور قابل توجهی تضاد بین دهانه تاریک و کما را کاهش می‌دهد.

در قسمت شرقی m43 کانال تاریکی است، که خارج از آن می‌توان غبار مجزا را در یک فیلتر گستره محدود دید. میدان دید ما از m43 در یک تلسکوپ 14 اینچ به '6×'3.5 می رسد. با بررسی دقیق تر در قدرت کم تر درمی یابیم که که 6' در شمال و 3.5' در شرق گشترش یافته است.

هفده ستاره متغیر را در اطراف m43 می‌توان یافت. که شامل ستاره روشن مرکزی nu جبار(از قدر 6.8 تا 6.9)؛ ستاره بسیار کم نور ms جبار (از قدر 13.8 تا 16.6) و mu جبار (از قدر 13.8 تا 15.8 ) که هر دو مستقیما در غرب m43 قرار دارند، و nq جبار (از قدر 12.1 -14.1) ، واقع در 1.5' شمال غرب nu جبار می‌باشد.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۳] </ref>

منبع[ویرایش]

<references />