آکندریت: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
(منابع)
سطر ۱: سطر ۱:
رده ای از [[شهاب سنگ]] های سنگی که فاقد دانه هایی کروی موسوم به کندرول اند . آکندریت ها مجموعا 9 درصد شهاب سنگ های ساقط  را تشکیل می دهند .
+
رده‌ای از [[شهاب‌سنگ]]‌های سنگی که فاقد دانه‌هایی کروی موسوم به کندرول هستند. آکندریت‌ها مجموعا 9 درصد شهاب‌سنگ‌های ساقط  را تشکیل می‌دهند.
  
نام یک گروه از دو گروه بزرگ شهابسنگ ها ( گروه دیگر کندریت ها می باشند.) آکندریت ها 90 درصد از کل[[ شهاب سنگ]] هایی که به سطح زمین می رسند را شامل می شوندو بصورت سنگهایی هستند که بعد از ذوب شدن به حالت کریستالی در آمده اند. پلاژیوکلاز، پیروکسین و اولیوین از اجزاء اصلی آنها می باشند و در آنها از کندرول که جزء اصلی کندریت ها بوده و بصورت دانه هایی با ابعادمیلی متری  و از جنس سیلیکات می باشند خبری نیست، محتوی فلزی وسولفاید این شهاب سنگها نیز بسیار نا چیز است از لحاظ شیمیایی بسیار نزدیک به بازالت هستند و ناشی از پدیده ذوب بر روی نواحی سطحی [[سیارک]] ها، ماه و سیارات می باشند. آکندریت ها معمولا بر اساس مقدار کلسیم آنها رده بندی می شوند .
+
نام یک گروه از دو گروه بزرگ شهاب‌سنگ‌ها (گروه دیگر کندریت‌ها می‌باشند) آکندریت است. آکندریت‌ها 90 درصد از کل [[شهاب‌سنگ]]‌هایی که به سطح زمین می‌رسند را شامل می‌شوند و بصورت سنگهایی هستند که بعد از ذوب شدن به حالت کریستالی درآمده‌اند. پلاژیوکلاز، پیروکسین و اولیوین از اجزاء اصلی آنها می‌باشند و در آنها از کندرول که جزء اصلی کندریت‌ها بوده و بصورت دانه‌هایی با ابعاد میلی‌متری و از جنس سیلیکات می‌باشند، خبری نیست. محتوی فلزی و سولفاید این شهاب‌سنگها نیز بسیار نا چیز است. از لحاظ شیمیایی بسیار نزدیک به بازالت هستند و ناشی از پدیده ذوب بر روی نواحی سطحی [[سیارک]]‌‌ها، ماه و سیارات می‌باشند. آکندریت‌ها معمولا بر اساس مقدار کلسیم آنها رده بندی می‌شوند.
  
  
تاکنون حدود 200 شهاب سنگ آکندریتی یافت شده که دارای ترکیب و منشاء متفاوتی هستند. در بررسی های دقیق تر مشخص شده که اغلب این شهاب سنگ ها دارای یک منشاء واحد و احتمالا” [[سیارک وستا]] هستند. تعدادی از آنها نیز از [[ماه]] و [[مریخ]] آمده اندو یک نمونه هم که در سال 1999 در صحرای آفریقا یافت شده از [[سیاره]] [[عطارد]] آمده است. درشت ترین شها سنگ آکندریتی با وزن یک تن بازمانده [[بارش شهابی]] Norton county در کانزاس در سال 1948 می باشد.
+
تاکنون حدود 200 شهاب‌سنگ آکندریتی یافت شده که دارای ترکیب و منشاء متفاوتی هستند. در بررسیهای دقیقتر مشخص شده که اغلب این شهاب‌سنگها دارای یک منشاء واحد و احتمالا [[سیارک وستا]] هستند. تعدادی از آنها نیز از [[ماه]] و [[مریخ]] آمده‌اند و یک نمونه هم که در سال 1999 در صحرای آفریقا یافت شده، از [[سیاره]] [[عُطارِد]] آمده است. درشت‌ترین شهاب‌سنگ آکندریتی با وزن یک تن بازمانده‌ی [[بارش شهابی]] Norton county در کانزاس در سال 1948 می‌باشد.
  
حرف آ که اول کلمه آکندریت آمده نشان دهنده این است که با گروه کندریتها متفاوت می باشد.
+
حرف آ که اول کلمه آکندریت آمده، نشان‌دهنده‌ی این است که با گروه کندریت‌ها متفاوت می‌باشد.
  
دانشمندان بسیاری عقیده دارند که اجزا سازنده کندریت ها در ابر گاز و غباری که "سحابی پیش خورشیدی" نام دارد و [[منظومه شمسی]] از آن پدید آمد، شکل گرفته اند. طبق یک نظریه رایج، در بخش های غلیظ تر این سحابی، گوی های غبارینی پا به عرصه نهادند که در اثر برخورد با یکدیگر، صاعقه و یا عوامل دیگر، ذوب شدند و تشکیل کندرول ها (دانه های درشت) را دادند. کندرول ها سرد شدند و ضمن به دام انداختن غبار، به یکدیگر پیوستند تا سرانجام آنقدر بزرگ شدند که از اجتماع آنها سیارات کوچکی پدید آمد.
+
دانشمندان بسیاری عقیده دارند که اجزا سازنده کندریت‌ها در ابر گاز و غباری که "سحابی پیش‌خورشیدی" نام دارد و [[منظومه شمسی]] از آن پدید آمد، شکل گرفته‌اند. طبق یک نظریه رایج، در بخشهای غلیظ‌تر این سحابی، گوی‌های غبارینی پا به عرصه نهادند که در اثر برخورد با یکدیگر، صاعقه و یا عوامل دیگر، ذوب شدند و تشکیل کندرول‌ها (دانه‌های درشت) را دادند. کندرول‌ها سرد شدند و ضمن به دام انداختن غبار، به یکدیگر پیوستند تا سرانجام آنقدر بزرگ شدند که از اجتماع آنها سیاره‌های کوچکی پدید آمد.
  
  
سطر ۱۴: سطر ۱۴:
 
== منابع ==
 
== منابع ==
  
*<span style="font-size: small; text-align: justify;"> کتاب نجوم به زبان ساده / مایر دگانی (نویسنده) / محمدرضا خواجه پور (مترجم) / انتشارات گیتاشناسی</span>
+
*<span style="font-size: small; text-align: justify;"> کتاب نجوم به زبان ساده/ مایر دگانی (نویسنده)/ محمدرضا خواجه پور (مترجم)/ انتشارات گیتاشناسی</span>
*دانشنامه ستاره شناسی
+
*دانشنامه ستاره‌شناسی
*شناخت شهایسنگ ها/ نویسنده: رابرت هاچیشون ، اندرو گراهام/ مترجم: حسین علیزاده غریب
+
*شناخت شهای‌سنگ‌ها/ نویسنده: رابرت هاچیشون، اندرو گراهام/ مترجم: حسین علیزاده غریب
 
[[رده:علوم سیاره‌ای]]
 
[[رده:علوم سیاره‌ای]]
 
[[رده:منظومه شمسی]]
 
[[رده:منظومه شمسی]]

نسخهٔ ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۴۹

رده‌ای از شهاب‌سنگ‌های سنگی که فاقد دانه‌هایی کروی موسوم به کندرول هستند. آکندریت‌ها مجموعا 9 درصد شهاب‌سنگ‌های ساقط  را تشکیل می‌دهند.

نام یک گروه از دو گروه بزرگ شهاب‌سنگ‌ها (گروه دیگر کندریت‌ها می‌باشند) آکندریت است. آکندریت‌ها 90 درصد از کل شهاب‌سنگ‌هایی که به سطح زمین می‌رسند را شامل می‌شوند و بصورت سنگهایی هستند که بعد از ذوب شدن به حالت کریستالی درآمده‌اند. پلاژیوکلاز، پیروکسین و اولیوین از اجزاء اصلی آنها می‌باشند و در آنها از کندرول که جزء اصلی کندریت‌ها بوده و بصورت دانه‌هایی با ابعاد میلی‌متری و از جنس سیلیکات می‌باشند، خبری نیست. محتوی فلزی و سولفاید این شهاب‌سنگها نیز بسیار نا چیز است. از لحاظ شیمیایی بسیار نزدیک به بازالت هستند و ناشی از پدیده ذوب بر روی نواحی سطحی سیارک‌‌ها، ماه و سیارات می‌باشند. آکندریت‌ها معمولا بر اساس مقدار کلسیم آنها رده بندی می‌شوند.


تاکنون حدود 200 شهاب‌سنگ آکندریتی یافت شده که دارای ترکیب و منشاء متفاوتی هستند. در بررسیهای دقیقتر مشخص شده که اغلب این شهاب‌سنگها دارای یک منشاء واحد و احتمالا سیارک وستا هستند. تعدادی از آنها نیز از ماه و مریخ آمده‌اند و یک نمونه هم که در سال 1999 در صحرای آفریقا یافت شده، از سیاره عُطارِد آمده است. درشت‌ترین شهاب‌سنگ آکندریتی با وزن یک تن بازمانده‌ی بارش شهابی Norton county در کانزاس در سال 1948 می‌باشد.

حرف آ که اول کلمه آکندریت آمده، نشان‌دهنده‌ی این است که با گروه کندریت‌ها متفاوت می‌باشد.

دانشمندان بسیاری عقیده دارند که اجزا سازنده کندریت‌ها در ابر گاز و غباری که "سحابی پیش‌خورشیدی" نام دارد و منظومه شمسی از آن پدید آمد، شکل گرفته‌اند. طبق یک نظریه رایج، در بخشهای غلیظ‌تر این سحابی، گوی‌های غبارینی پا به عرصه نهادند که در اثر برخورد با یکدیگر، صاعقه و یا عوامل دیگر، ذوب شدند و تشکیل کندرول‌ها (دانه‌های درشت) را دادند. کندرول‌ها سرد شدند و ضمن به دام انداختن غبار، به یکدیگر پیوستند تا سرانجام آنقدر بزرگ شدند که از اجتماع آنها سیاره‌های کوچکی پدید آمد.


منابع

  • کتاب نجوم به زبان ساده/ مایر دگانی (نویسنده)/ محمدرضا خواجه پور (مترجم)/ انتشارات گیتاشناسی
  • دانشنامه ستاره‌شناسی
  • شناخت شهای‌سنگ‌ها/ نویسنده: رابرت هاچیشون، اندرو گراهام/ مترجم: حسین علیزاده غریب