قرمزگرایی

از ویکی نجوم
(تغییرمسیر از انتقال به سرخ)
پرش به: ناوبری، جستجو

در اخترشناسی ، وقتی جسمی از محل رصد (و مشاهده) دور می شود ، در طیف نوری آن انتقال سرخ پدید می آید . انتقال به سرخ ، نوعی اثر دوپلر است که به افتخار فیزیک دان اتریشی ، کریستیان یوهان دوپلر (1803-1853) نام گذاری شده است . اصل دوپلر بیانگر آن است که هرگاه منبع نور (یا صوت) از نقطه ی (مشاهده ی) معینی دور شود ، طول موج (یا فاصله ی بین دو قله ی موج) آن بلندتر خواهد شد . برعکس ، هرگاه جسمی که نور یا صوت تولید می کند به سمت آن نقطه حرکت کند ، طول موج آن کوتاه تر خواهد شد .

کریستیان یوهان دوپلر

در مورد نور ، طول موج های بلندتر به طرف انتهای سرخ طیف رنگ ها گسترش می یابند ، حال آنکه طول موج های کوتاه تر در سمت انتهای آبی جای می گیرند . کوتاه تر شدن طول موج های جسم در حال نزدیک شدن را انتقال به آبی می نامند .

نخستین اخترشناسی که در سال 1912 انتقال دوپلری جسمی را در فضا مشاهده کرد ، وستو ملوین اسلایفر آمریکایی (1875-1969) بود . موضوع مورد نظر وی کهکشان امرأة المسلسله (زن با زنجیر) بود که تا پیش از آن زمان تصور می شد سحابی ، یا ابری از غبار و گاز ، باشد . (تا آن زمان نمی دانستند که فراتر از راه شیری هم کهکشان هایی وجود دارد .) اسلایفر کشف کرد که طیف زن با زنجیر به سمت آبی انتقال یافته است ، و این بدان معنی بود که کهکشان مورد نظر در حال نزدیک شدن به زمین است .

دو سال بعد ، اسلایفر طیف چهارده سحابی مارپیچی دیگر را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که تنها دو تا از آنها انتقال به آبی دارند ، در حالی که دوازده تای دیگر انتقال به سرخ نشان می دهند . انتقال به سرخی که وی در برخی از مارپیچی ها مشاهده کرد ، حاکی از آن بود که آنها با سرعت های فوق العاده زیادی حرکت می کنند .جستاره ای دیگر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

دانشنامه همگانی نجوم / بنیاد دانشنامه ی بزرگ فارسی