انرژی مکانیکی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
این یک نوشتار خرد است . با ویرایش آن ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .

انرژی مکانیکی Emec.gif یک دستگاه برابر است با مجموع انرژی پتانسیل U و انرژی جنبشی K جسم‌های درون آن و یا توانایی انجام کار.

اگر جسمی در خلاف جهت نیروی کل وارد شده بر آن حرکت کند، انرژی پتانسیل افزایش می یابد و اگر تندی(نه سرعت)یک جسم تغییر کند، انرژی جنبشی آن نیز تغییر می کند.

اجسام اگر در حال حرکت باشند و یا اگر در موقعیتی نسبی نسبت به وضعیت انرژی پتانسیلِ صفر قرار داشته باشند، دارای انژی مکانیکی هستند.

اصل پایستگی انرژی مکانیکی[ویرایش]

دستگاه منزوی دستگاهی است که در آن هیچ نیروی خارجی انرژی دستگاه را تغییر نمی‌دهد. اگر فقط نیروهای پایستار در داخل یک دستگاه منزوی کار انجام دهند، آنگاه انرژی مکانیکی دستگاه نمی‌تواند تغییر کند. این اصل پایستگی انرژی مکانیکی است و یاهر گاه از اصطکاک یا مقاومت هوا صرفنظر شود انرژی مکانیکی پایسته می‎ماند یعنی انرژی مکانیکی جسم در نقطه اول با نقطه دوم برابر است. و چنین نوشته می‌شود:

E mec.gif

انرژی مکانیکی به یکی از انواع متمایز انرژی نسبت به دیگر انواع انرژی مثل انرژی الکترومغناطیسی ، هسته‌ای ، اتمی و یا شیمیایی است. که همیشه با مکان حرکت یا حرکت ماده یا جسم مادی سر و کار دارد. انرژی مکانیکی به دو صورت جنبشی و پتانسیل هستند.


منبع[ویرایش]

مبانی فیزیک هالیدی-جلد اول-مکانیک و گرما

دانشنامه رشد

ویکی پدیا انگلیسی

کلاس فیزیک[۱]