اهله ماه

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۳:۰۸ توسط 2.176.234.66 (بحث) (صفحه‌ای جدید حاوی 'ماه بر خلاف حرکت عقربه های ساعت ، دائم بدور زمین در چرخش است وتغییرات مداری آن ب...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

ماه بر خلاف حرکت عقربه های ساعت ، دائم بدور زمین در چرخش است وتغییرات مداری آن باعث میشود که صور مختلفی از آن در هرماه (۲۹ تا ۳۰ روز) قمری از سال تکرار شود. حالتهای مختلف ماه از ابتدا تا وقتی که یک دور به گرد زمین می چرخند، اهله را می سازد. به عبارت دیگر، اهله ماه تغییراتی تدریجی در ظاهر کره ماه است که در هر یک ماه قمری به دلیل چرخش قسمتهای مختلف و منور ماه در نیمکره ی رو به زمین ، روی میدهد

"ماه نو" وقتی اتفاق می افتد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار گیرد و هیچ بخشی از نیمکره روشن ماه در موقع به طرف زمین نیست. البته این اصطلاح از قدیم چنین نبوده است و ماه نو را به اولین شبی می گفتند که ماه به صورت هلال در افق دیده میشود. ماه کامل یا بدر موقعی است ماه ، زمین و خورشید در یک راستا باشند و وقتی که خورشید در غرب، غروب می کند ماه از شرق طلوع میکند و تمام سطح نزدیک ماه روشن باشد در بین ماه نو و ماه کامل، به تدریج بر سطح منور قابل دیدن ان از زمین افزوده می شود.