ایزوتوپ

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۱۹ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۵۹ توسط آسمون (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی 'هسته اتم هیدروژن فقط حاوی یک [[%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%88%D9%86|پرو...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

هسته اتم هیدروژن فقط حاوی یک پروتون، هسته هلیوم دارای دو پروتون، هسته لیتم دارای سه پروتون است و به همین ترتیب. هر عنصر بعدی در فهرست عناصر یک پروتون بیشتر از عنصر قبل از خود دارد. تعداد پروتون های هسته همان عدد اتمی است. عدد اتمی هیدروژن 1 است؛ عدد اتمی هلیوم 2؛ عدد اتمی لیتیم 3؛ و به همین ترتیب تا آخر.هسته هر عنصر خاص می تواند تعداد نوترون های متفاوتی داشته باشد. گرچه هسته هر اتم هیدروژن حاوی یک پروتون است، اما برخی از هسته های هیدروژن علاوه بر پروتون یک نوترون هم دارند.در مواردی نادر، هسته هیدروژن علاوه بر پروتون می تواند دو نوترون هم داشته باشد.به خاطر داشته باشید که اتم های با تعداد پروتون مساوی و نوترون های نا مساوی را ایزوتوپ های یک عنصر می نامند.

معمولی ترین ایزوتوپ هیدروژن 11H است.عدد اندیس پایین عدد اتمی و عدد اندیس بالا مربوط به جرم اتمی است.ایزوتوپ هیدروژن با جرم دو برابر را دوتریم می نامند."آب سنگین" به نوعی H2O گفته می شود که در آن یکی یا هر دو اتم H از جنس دوتریم باشد.

تمام عناصر دارای ایزوتوپ های مختلف اند.مثلا سه ایزوتوپ اورانیوم به صورت طبیعی در پوسته زمین وجود دارد.

می دانیم که یکای مربوط به جرم های اتمی، یکای جرم اتمی(amu) مبتنی بر جرم اتم کربن معمولی است، که طبق قرارداد جرم آن به دلخواه درست برابر 12 در نظر گرفته شده است. مقدار 1amu یک دوازدهم جرم کربن 12 معمولی، برابر kg 10-27*1.661،اندکی کمتر از جرم پروتون است.جرم های اتمی در جدول تناوبی بر حسب یکاهای جرم اتمی است.مقدار جرم هر عنصر در این جدول میانگین جرم های اتمی ایزوتوپ های مختلف آن عنصر است.<ref> فیزیک مفهومی / پل جی.هیوئیت / ترجمه منیژه رهبر / انتشارات فاطمی</ref>


منبع

<references />