باد خورشیدی

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۰۸ توسط Jooyande (بحث | مشارکت‌ها)
پرش به: ناوبری، جستجو
این یک نوشتار خرد است . با ویرایش آن ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .
E e8 852073623338199351122071111159249197236.jpg

موادی که بیشتر پروتون و الکترون اند و از خورشید به فضا جریان دارند. خورشید به طور عادی در هر ثانیه میلیونها تن از جرم خود را به علت باد خورشیدی از دست می‌دهد.

ذرات بنیادی که به زمین برخورد می‌کنند، هم از خورشید و هم از بیرون از منظومه شمسی سرچشمه می‌گیرند. ذرات باردار، عمدتاً متشکل از پروتون، الکترون و ذرات آلفا (هسته هلیوم)، به صورت پیوسته به بیرون از خورشید جریان دارند. در فاصلة زمین از خورشید، سرعت این باد خورشیدی بین 300 تا 500 کیلومتر بر ثانیه است. ذرات با میدان مغناطیسی خورشید برهم‌کنش می‌کنند. شدت میدان مغناطیسی خورشید در فاصله زمین، حدود یک‌هزارم میدان زمین است. ذراتی که از بیرون منظومه شمسی می‌آیند، پرتوهای کیهانی نام دارند.

تاج بسيار داغ خورشيد در فضا منتشر و دائم در آن گسترده مي‌شود. به جريان گازهاي تاج خورشيد در فضا، بادهاي خورشيدي مي‌گويند. چگالي اين بادها در نزديكي خورشيد تقريبا بين 10 تا 100 ذره در هر سانتي متر مكعب است. باد خورشيدي با سرعتي معادل صدها كيلومتر در ثانيه از خورشيد به هر سو مي‌وزد. در فواصل زيادي از خورشيد يعني فراتر از مدار پلوتون، از سرعت اين باد كه مافوق صوت است كاسته مي‌شود و با گازهاي ميان‌ستاره‌اي تركيب مي‌گردد. بادهاي خورشيدي به شكل يك حباب بزرگ شبيه به قطره اشك به نام هليوسفر در فضاي ميان‌سياره‌اي گسترده شده است. خورشيد و همه سياره‌هاي آن درون هليوسفر قرار گرفته‌اند. فراتر از مدار پلوتون، دورترين سياره از خورشيد، هليوسفر به گازها و غبارهاي ميان‌ستاره‌اي مي پيوندد. گرچه اتم‌هاي موجود در فضاي میان‌ستاره‌اي مي‌توانند در اين حباب نفوذ نمايند، اما در واقع مي‌توان گفت كه همه مواد تشكيل دهنده هليوسفر از خود خورشيد ناشي مي‌شود.

منابع

  • کتاب نجوم به زبان ساده
  • کتاب مبانی ستاره‌شناسی (ترجمه کتاب Fundamental Astronomy)/ مؤلفان: هانو کارتونن و همکاران/ مترجم: غلامرضا شاه‌علی/ انتشارات شاه‌چراغ شیراز[۱]
  • شناخت فضا و منظومه شمسی/ گزيده مقالات ناسا/ مترجم:الهام سجادي‌فر