بارش آندرومدایی

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۵۶ توسط ارسلان (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی ''''بارش شهابی آندرومدایی''' که با نام Beilids هم شناخته می شود. این بارش از بقاياي به ج...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

بارش شهابی آندرومدایی که با نام Beilids هم شناخته می شود. این بارش از بقاياي به جا مانده از دنباله‌دار BEILA می باشد. این دنباله دار با دو ره تناوب 5/6 ساله درسال 1845 به دو قسمت تقسیم شد. كانون بارش در صورت فلکی آندرومدا واقع شده و گهگاهی بارشهای خوبی به نمایش می‌گذارد.

اولین گزارش رویت بارش به سال 1741 برمی‌گردد در سالهای 1798- 1830- 1838 و 1847 در هفته اول دسامبر بارشهایی رخ داده است. كانون بارش نسبت به دیگر بارشها حرکت سریعتری از خود نشان داده که این راناشی از اثرات گرانشی سیارات بزرگتر منظومه شمسی دانسته‌اند. با محاسباتی که D Arrest و Galle در سال 1872 انجام دادند احتمال بارش در 28 نوامبر همان سال وجودداشت، ساعاتی بعد از غروب خورشید و در تاریخ 27 نوامبر یعنی یک روز زودتر ، مردم اروپا شاهد یک بارش بسیار جالب و خیره کننده بودند. شهابها از نزدیکی ستاره‌ی گاما آندرومدا ايجاد می شدند. از سال 1885 وجود اين بارش با قاطعیت تایید نشده است. ظاهراً مدار حرکت شهابواره ها حرکت کرده و از مسیر مداری زمین خارج شده است. در سالهای 1952 و1953 گزارشهای از رصد بارش وجود دارد و ظاهراً از آن تاریخ به بعد هیچ بارشی مشاهده گزارش نشده است.

منبع

دانشنامه هفت آسمان