بوزون

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

برای دانستن مفهوم بوزون ابتدا باید اسپین راشناخت.به طور ساده تعریف اسپین به این صورت است که:

می دانیم که وقتی به دنیای ذرات کوانتومی می رویم،همه چیز کوانتیده می شود،حتی تکانه زاویه ای،پس هر ذره با تکانه زاویه ای مشخصی می چرخد که به آن اسپین گویند.

اسپین ها می‌توانند مقادیر صحیح و نیمه صحیح به خود گیرند.اگر مقدار اسپین، صحیح باشد آن را بوزون گویند واگر مقدار آن نیمه صحیح باشد به آن فرمیون گویند.

بوزون ها مانند فوتون و یا پایون یا بوزون هیگز.


در واقع ذرات بوزون‌ها ذرات زیر اتمی هستند که از آمار بوز-اینشتین تبعیت میکنند. بوزون‌ها بر اساس نام ساتیندرا بوز و آلبرت اینشتین نام گذاری شده اند .در مقابل آنها فرمیونها هستند که از آمار فرمی-دیراک تبعیت می کنند. چندین بوزون می‌توانند حالت کوانتومی مشابهی را اشغال کنند، بنا براین بوزون هایی با انرژی یکسان می‌توانند مکان مشابهی را در فضا اشغال نمایند. بنابراین بوزون‌ها اغلب ذراتی هستند که حاملین نیرو هستند در حالیکه فرمیون‌ها معمولاً بخش اصلی ماده می باشند .

همهٔ ذرات بنیادی که ما می شناسیم یا بوزون هستند یا فرمیون، که بنا به اسپین آنها : ذرات با اسپین نیمه صحیح را فرمیون و ذرات با اسپین صحیح بوزون‌ها هستند. در کوانتوم مکانیکی این مشاهده کاملا تجربی است در حالیکه در کوانتوم نسبیتی بنا به قضیه اسپین-آمار، ذرات با اسپین نیمه صحیح نمی‌توانند بوزون و ذرات با اسپین صحیح نمی‌توانند فرمیون باشند.


در سیستم‌های بزرگ تفاوت میان تعداد بوزون‌ها و فرمیونها فقط در غلظت‌های بالا معلوم می‌شود.


جستاره ای دیگر[ویرایش]


منبع[ویرایش]

ویکی پدیا فارسی[۱]