بوزون هیگز

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

200px


بوزون هیگز به انگلیسی Higgs boson یا سازوکار BEH معروف به ذرّهٔ خدا، یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌است. . مشاهده تجربی این ذره ممکن است بتواند درباره چگونگی جرم‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد. به طور خاص، بوزون هیگز، احتمالاً می‌تواند دلایلی برای تفاوت‌های بین فوتون که بدون جرم است و بوزون‌های W و Z که نسبتاً پرجرم هستند، ارائه کند. جرم ذرات بنیادی، تفاوت‌های بین الکترومغناطیس (که توسط فوتون‌ها ایجاد می‌شود) و نیروی هسته‌ای ضعیف (که توسط بوزون‌های W و Z ایجاد می‌شود) در ساختار میکروسکوپیک (و به‌طبع ماکروسکوپیک) ماده مؤثر هستند؛ بنابراین، بوزون هیگز -در صورت وجود- یک مؤلفه بسیار مهم در دنیای ماده‌است.

تا کنون، هیچ آزمایشی بوزون هیگز را تشخیص نداده‌است؛ برخورددهنده بزرگ هادرون (LHC) در سرن (CERN) که در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد، قرار است شواهد تجربی کافی برای وجود یا عدم وجود این ذره ارائه کند.


در ۴ ژوئیه ۲۰۱۲ سرن (CERN) در سمیناری اعلام کرد، که یک بوزون معادل ۱۲۵ گیگا الکترون ولت دردو اسپکترومترجداگانه کشف و مشاهده شده‌است.

پرونده:Gluon-top-higgs.svg
یک که نحوه تولید احتمالی هیگز را در LHC نمایش می‌دهد: دو به زوج سر-پاد سر وامی پاشند، سپس دو زوج مخالف از اینها تشکیل یک ذره هیگز خنثی را می‌دهند

نزدیک‌شدن به پایان کار بوزون هیگز[ویرایش]

اطلاعات تازه از بزرگ‌ترین برخورد دهنده‌های ذرات در جهان یعنی سرن و تواترون نشان می‌دهد بوزون هیگز به زودی در دسترس خواهد بود. پیش از این خبرهای زیادی در مورد کشف این ذره به گوش رسیده بود. هردو شتاب‌دهنده در محل برخورد ذرات، انرژی زیادی کشف کرده‌اند که نشانه‌ای از ظهور این ذره‌است. در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۱ مسئولان پروژه‌های اطلس و سی‌ام‌اس در کنفرانسی خبری در سرن گفتند که در این آزمایش‌ها ذراتی دیده‌اند که معادل ۱۲۴ تا ۱۲۵ گیگاالکترون‌ولت، جرم داشته‌اند. با این حال گفته شده‌است که از نظر آماری، اطمینان کمی نسبت به این یافته و جرمی که سنجیده شده‌است وجود دارد و پژوهشگران برای آن که رسما مدعی این اکتشاف شوند، باید به آزمایش و تحلیل‌های بیشتری دست بزنند.

کلید درک جهان کشف شد دانشمندان مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا قرار است روز چهارشنبه ۴ ژوئیه ۲۱۱۲ (۱۴ تیرماه ۱۳۹۱) یک نشست مطبوعاتی برگزار کنند و براساس گمانه زنی‌های صورت گرفته احتمال می‌رود در این نشست خبری کشف ذره گریزان بوزون هیگز با ۹۹٫۹۹ درصد قطعیت اعلام شود.

به گزارش مهر پنج نظریه پرداز فیزیک برای حضور در نشست خبری روز چهارشنبه مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا دعوت شده‌اند که این امر گمانه زنی‌ها را در رابطه با کشف شدن این ذره بیشتر می‌کند.

انتظار می‌رود دانشمندانی که روی برخورد دهنده بزرگ هادرون کار می‌کنند خبر یافتن ذره بوزون هیگز را با ۹۹٫۹۹ درصد قطعیت که از آن با عنوان سطح چهارم سیگما یاد می‌شود، اعلام کنند.

شتاب دهنده ذره: درون این لوله‌ها فیزکدانها به دنبال ذره بنیادین بوزون هیگز هستند

فیزیکدانها نخستین بار وجود ذره زیر اتمی بوزون هیگز را ۴۸ سال پیش پیش بینی کردند.

پیتر هیگز استاد بازنشسته فیزیک دانشگاه ادینبورو که این ذره به نام وی نامگذاری شده‌است درمیان افرادی است که در این نشست خبری در سوئیس شرکت می‌کند.

تصویر هوایی از مزر فرانسه و سوئیس که مسیر برخورد دهنده بزرگ هادرون را نشان می‌دهد

اگرچه تاکنون ۱۶۰۰ تریلیون برخورد در این تونل خلق شده‌اند تنها کمتر از ۳۰۰ ذره هیگز به طور بالقوه در این برخوردها ایجاد شده‌است.

اگر این تصور وجوددارد که دو گروه جداگانه از دانشمندان که آزمایشهای مستقلی به صورت مخفی از یکدیگر انجام می‌دهند از شواهد وجود این ذره پرده برداری کرده‌اند.

این پروژه عظیم بزرگترین دستگاه علمی است که تاکنون ساخته شده‌است ریاست سرن خواسته‌است که دو گروه از دانشمندان به سطح پنجم از قطعیت در رابطه با نتیجه برسد، بنابراین می‌توان گفت که آنها تاکنون به ۹۹٫۹۹۹۹۵ درصد از اطمینان رسیده‌اند.

تام کیبل ۷۹ ساله استاد بازنشسته فیزیک در کالج امپریال لندن نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده بود اما نمی‌تواند حضور یابد.

وی در گفتگو با ساندی تایمز اظهار داشته‌است که حدس می‌زنم که مسئله مهم و مثبتی باشد که آنها از ما دعوت کرده‌اند حضور یابیم.

بوزون هیگز به عنوان کلید درک جهان تلقی می‌شود و فیزیکدانها اظهار می‌دارند که کار این ذره این است که به اتم جرم بدهد.

بدون این جرم این ذرات با سرعت نور در کیهان حرکت می‌کردند و نمی‌توانستند برای شکل گرفتن اتمهایی که همه چیز رادر جهان ساخته‌اند به یکدیگر متصل شود.

برخورد دهنده بزرگ هادرون که در ۱۷ کیلومتری زیر زمین نزدیک مرز سوئیس و فرانسه قرار دارد و شعاعهای پروتنها را با سرعت نور در هم می‌شکند و شرایطی را خلق می‌کند که در کسری از ثانیه پس از انفجار بزرگ ایجاد شده‌است.

اگر نظریه فیزیکدانها درست باشد، تعداد معدودی از ذرات بوزون هیگز باید در هر تریلیون برخورد، پیش از آنکه به سرعت از بین برود وجودداشته باشد.

در تاریخ چهارم جولای ۲۰۱۲ دانشمندان مرکز تحقیقات سرن در سوئیس اعلام کردند که در آزمایش‌های خود ذره «بوزون هیگز» را که «ذره خدا» نیز نامیده می‌شود، مشاهده کرده‌اند.

یافتن ذره بوزون هیگز از این نظر دارای اهمیت است که تاکنون در هیچ آزمایش فیزیکی مشاهده نشده‌است.

یافتن این ذره می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی جهان طی شصت سال گذشته باشد که بخشی از ابهامات موجود در زمینه چگونگی شکل گیری جهان را از بین خواهد برد.

گفته می‌شود ذره بوزون هیگز، نخستین ذره‌ای است که پس از انفجار بیگ بنگ به وجود آمده و عامل اصلی شکل گیری جهان کنونی بوده‌است.

رولف هوور، مسوول مرکز تحقیقاتی سرن می‌گوید: «ما هنوز به انجام آزمایش‌ها و داده‌های بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم نظر قطعی خود را در این زمینه اعلام کنیم و با اقتباس از شکسپیر این سوال را برای هیگز مطرح کنیم: بودن یا نبودن، مسئله این است.»

فابیولا جیانوتی، یکی از محققان این مرکز می‌گوید: «به نظر من تنها مطالعات و اطلاعات بیشتر به ما اجازه خواهد داد تا به پرسش‌های موجود پاسخ دهیم. اما نکته اصلی اینجاست که این اقدامات را تا پایان سال ۲۰۱۲ یا حتی زودتر انجام خواهیم داد و اگر موفق شدیم، می‌توانیم نتیجه نهایی را به تمام دنیا اعلام کنیم.»

دانشمندان همزمان با اجرای طرح هادرون (LHC) به این نتایج ابتدایی دست یافته‌اند. یافته‌های طرح هادرون، کلیدی برای آزمایش‌های بعدی و شناخت بیشتر کیهان محسوب می‌شود.


تحول هیگز در طول تاریخ کیهان[ویرایش]

پیتر هیگز کسی بود که فرض کرد بوزون‌های هیگز تقارن پیمانه‌ای کاملی را در بردارند. پیمانه در فیزیک درست مثل شاهین ترازوست که می‌تواند در بین زاویه‌های مختلف بچرخد. در جهان اولیه که دماها بسیار بالا بود این پیمانه آزاد بود تا به هر جهتی نشانه رود؛ به‌این‌معنا که هرکدام از این احتمالات، در مقایسه با یکدیگر، انرژی‌های برابری دارند؛ اما وقتی جهان سرد شد، اوضاع از نظر انرژی برای انتخاب مقدار تصادفی‌ای از این پیمانه مطلوب شد. به دلایل نظری، آن زمان که یک بوزون هیگز در ترکیب‌ بندی‌ای خاص ثابت شد تمامی کیهان نیز خود را با آن منطبق کرد و سپس در ‌همان حالت قفل شد. به‌علاوه، بوزون هیگز نیز تقارنش را در طول دوره‌ی سردشدن عالم از دست داده و بدین شیوه نوعی ارجحیت خاص بر دیگر ذرات به‌دست آورده است. این ذره همان‌طور که به حالتی کم‌انرژی‌تر نزول پیدا می‌کرده به اکثر ذرات دیگر عالم، مثل ذره‌ی تبادل‌کننده‌ی برهم‌کنش ضعیف، نیز جرم داده است و دراین‌میان تنها انواع خاصی از ذرات مثل فوتون‌ها را بدون جرم باقی گذاشته. درضمن، بقایای بوزون هیگز به ‌صورت میدانی نرده‌ای و پرجرم باقی مانده ‌است.<ref> کتاب کرانه‌های کیهان/ نوشته پائول هالپرن/ ترجمه حوریه آقانور/ انتشارات هورمزد.</ref>ذره خدا[ویرایش]

پس از نوشته شدن کتابی بنام «ذره خدا: اگر پاسخ کائنات است، سئوال چیست؟» توسط لیان لدرمن که در آن این ذره را «ذره خدا» نامید، اغلب در رسانه‌ها از بوزون هیگز به‌عنوان «ذره خدا» یاد می‌شود.

جستاره ای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

ویکی پدیا فارسی[۱] <references />