تشکیل پیش‌ستاره

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۴۱ توسط Jooyande (بحث | مشارکت‌ها)
پرش به: ناوبری، جستجو

جرم راه شیری، حدود 100 میلیارد برابر جرم خورشید است. با توجه به سن حدود 10 میلیارد ساله­ آن، ستارگان با نرخ میانگین ۱۰ جرم خورشید در سال ساخته می‌­شوند. البته این برآورد، تنها یک حد بالا برای نرخ کنونی است؛ چرا که نرخ تشکیل ستارگان در گذشته، باید بسیار بالاتر بوده باشد. با توجه به اینکه طول­ عمر ستاره­‌های رده­ O تنها حدود یک میلیون سال است، بر مبنای تعداد ستارگان مشاهده شده در این رده، می­توان به برآورد بهتری از نرخ تشکیل ستارگان دست یافت. نتیجه آنکه در حال حاضر، تنها با نرخ حدود سه جرم خورشید در سال، ستارگان جدید راه شیری در حال شکل­ گیری هستند.

عقیده بر این است که هم­اکنون ستاره‌­ها در ابرهای وسیع و متراکم بین ­ستاره‌­ای، که بیش‌تر در بازوهای مارپیچ کهکشان جای گرفته­اند، به ­وجود می­آیند. یک ابر، تحت گرانش خود، شروع به انقباض می­کند و به چند پاره تقسیم می­شود. هر کدام از این پاره‌ها یک پیش­ستاره خواهند بود. از مشاهدات چنین بر می‌آید که ستاره­ها به­ صورت گروهی به ­وجود می­آیند و نه به تنهایی. ستاره­های جوان درخوشه­های باز و جمع­های غیر متراکم ستاره­ای یافت می­شوند. این خوشه­ها و جمع‌های ستاره‌ای نوعاً چند صد ستاره را در بر می‌گیرند که باید همزمان به ­وجود آمده باشند.

جمع ستاره‌ای= Stellar Association

منبع

کتاب مبانی ستاره‌شناسی (ترجمه کتاب Fundamental Astronomy)/ هانو کارتونن و همکاران/ مترجم: غلامرضا شاه‌علی/ انتشارات شاهچراغ شیراز [۱]