تلسکوپ فضایی هابل

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

تلسکوپ فضایی هابل اولین تلسکوپ نوری است که به طور مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپایی ساخته و به راه انداخته شده است.تلسکوپ فضایی هابل ، تلسکوپی با قطر آینه 4/2 متر ، 14 متر طول ، 5 متر عرض و 11500 کیلوگرم وزن است که در آوریل سال 1990 در مدار زمین قرار گرفت . این تلسکوپ به نام ادوین هابل منجم آمریکایی، هابل نامگذاری شده است(۱۹۵۳ – ۱۸۸۹).

پیشنهاد اینکه تلسکوپی در فضا قرار داده شود در سال ۱۹۲۳ مورد بحث قرار گرفت. در سال ۱۹۶۹، لیمان اسپیتزر (Lyman Spitzer) اختر فیزیکدان، حمایت منجمان دیگر را برای ساخت این تلسکوپ جمع کرد. در همان سال انجمن ملی علوم، موافقت خود را برای پروژه تلسکوپ فضایی بزرگ (LST) توسط کنگره آمریکا به تصویب رساند و در سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ طراحی و ساخته شد.

هابل ، بزرگترین تلسکوپ ساخت بشر نیست . اما اهمیت ویژه آن از این جهت است که در مداری به فاصله 500 کیلومتری سطح زمین قرار دارد و از اثرات مختل کننده جو زمین به دور است. این امر امکان می‌دهد تا جزئیات دقیقتری نسبت به تلسکوپهای مستقر در زمین دیده شوند و نیز طول موجهایی مثل فرابنفش که به سطح زمین نمی‌رسند قابل مشاهده باشند.

800px

اگرچه چندسال اول ماموریت هابل به دلیل وجود پاره‌ای از مشکلات اپتیکی در ابزارهایش، خیلی درخشان نبود، ولی با انجام اولین ماموریت تعمیر و رسیدگی، این تلسکوپ به وضعیت مطلوب رسید و در خدمت دانشمندان دنیا قرار گرفت.که چند سالی است که باز نشسته شده‌است.

آخرین ماموریت تعمیراتی هابل در سال ۲۰۰۲ میلادی انجام شد. در این ماموریت با تعویض بخش‌هایی از تلسکوپ فضایی، کارایی آن به میزان زیادی افزایش یافت. در این ماموریت صفحات خورشیدی تلسکوپ که آسیب دیده بودند، تعویض شدند. منبع تغذیهٔ نیروی الکتریکی که انرژی تلسکوپ را فراهم می‌کرد به کلی تعویض شد و برای این کار برق تلسکوپ فضایی برای اولین بار در فضا قطع شد .

همچنین در این مأموریت، دوربین فروسرخی که به دلیل مشکل سیستم خنک‌کننده بلااستفاده مانده بود، تعمیر و راه‌اندازی شد. علاوه بر همهٔ این اصلاحات مهندسان ناسا دوربین بسیار قوی جدید خود موسوم به «دوربین پیشرفتهٔ نقشه برداری» (Advanced Camera for Surveys) را روی تلسکوپ فضایی نصب کردند. عکسهای خارق العادهٔ این دوربین، تا مدتها مورد بحث مجامع علمی جهان بود.

تلسکوپ فضایی هابل هم مانند بسیاری از ماموریتهای فضایی موفق دیگر بیشتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، کار کرده‌است و زمزمه‌ها دربارهٔ بازنشستگی‌اش به گوش می‌رسد. در مورد زمان پایان کار هابل و چگونگی پایان کارش حرفها متفاوت است. اما چیزی که آشکار است این است که تا تلسکوپ فضایی بعدی آمادهٔ رفتن به فضا نباشد، این اتفاق نمی‌افتد.

در روز شنبه ۱۶ مه ۲۰۰۹ تلسکوپ فضایی هابل تعمیر اساسی شد. این اولین تعمیر یک شی فضایی است شامل تعویض برخی باطری‌های آن و همچنین دوربین اصلی آن است. انتظار می‌رود پس از این تعمیر این تلسکوپ بتواند تا سال 2018 به فعالیت خود ادامه دهد .

شاهکار های هابل[ویرایش]

زمینه ژرف هابل

زمینه ژرف هابل تصویری است از صورت فلکی خرس بزرگ که براساس نتایج یک سری مشاهدات به وسیله تلسکوپ هابل گرفته شد این تصویر به پهنای دانه نمک است اما شامل ۱۵۰۰ کهکشان می‌شود.

این تصویر از ۳۴۲ قطعه مجزا که به وسیله دوربین ژرف وسیع و نجومی ۲ در طول ده روز متوالی به دست آمد، تشکیل شده است.

این مراحل بین ۱۸ تا ۲۸ دسامبر سال ۱۹۹۵ (میلادی) انجام شد.

800px

زمینه فراژرف هابل

زمینه فراژرف هابل (به انگلیسی: Hubble Ultra Deep Field) به عکسی که از قسمت کوچکی از فضا در صورت فلکی کوره توسط تلسکوپ هابل بین ۳ سپتامبر ۲۰۰۳ و ۱۶ ژانویه ۲۰۰۴ گرفته شد می گویند. این عکس عمیق‌ترین و دورترین نقطه در هستی که چشم آدمی دیده است را نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین کهکشان که باید درست بعد از عصر سیاه شکل گرفته باشد را نشان می‌دهد یعنی حدود ۱۳ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد وقتی که هستی تنها ۵ درصد از عمر حاضرش را سپری کرده بود این تصویر ۴ برابر واضح تر از تصویر زمینه ژرف هابل (HDF) است.

800px

برای دیدن دیگر شاهکار های تصویری هابل می‌توانید به لینک روبرو مراجعه کنید: http://hubblesite.org/gallery/album/

پروژه تلسکوپ فضایی بعدی به نام «تلسکوپ فضایی جیمز وب» با اندازه‌ای بزرگ‌تر و قدرتی بالاتر و البته هدفهایی متفاوت نیر در دست طراحی است که طبق آخرین اخبار قرار است سال 2012 در مدار زمین قرار بگیرد .

سایت تلسکوپ فضایی هابل: http://hubblesite.org/

منابع:[ویرایش]

ویکیپدیا فارسی و انگلیسی

space.about.com