توری پراش

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

سطح صاف شفاف یا بازتابنده ای که تعداد زیادی شیار متوازی و متساوی الفاصله بر آن حک شده است . این شیار ها نور را از طریق پراش به طیف آن تجزیه می کنند . توری های پراش نجومی معمولا توری های بازتابی اند .

تاریخچه و سیر تحولی[ویرایش]

اولین بار توری توسط دیوید ریتنهاوس David Rittenhouse اخترشناس آمریکایی در حدود سال 1785-114 ابداع شده است. چند سال بعد از ابداع توری توسط دیوید ریتنهاوس ، فرانهوفر کاملاً مستقل از او مجدداً اصول آن را کشف کرد و تا آنجا ادامه داد که توانست هم به نظریه و هم به تکنولوژی توریها کمک‌های عمده‌ای کند. مکانیک کوانتومی که سالهای نخستین دهه 1920 مراحل تکاملی خود را پیمود نخست در پهنه فیزیک اتمی گسترش خود را آغاز کرد.

پیشگویی‌هایی از ساختار جز به جز اتم هیدروژن به عمل آمده بود که از راه تابش گسیلنده آن نمودار می‌شد و طیف نهایی زمینه اساسی اثبات آن را فراهم می‌کرد. نیاز به توریهای پهن‌تر و بهتر نمایان می‌شد طیف سنج‌های نوری که در گستره‌ای از اشعه ایکس ملایم تا فروسرخ بکار می‌افتند، از توجهی دائمی برخوردار شدند. اخیرا کیفیت توریهای با قدرت تفکیک زیاد را بطور چشمگیری بالا برده‌اند.

Pr.jpg

انواع توری[ویرایش]

توری تراگسیل دامنه بهترین نوع توری ، مجموعه چند شکافی است که معمولاً از یک شبکه سیم نازک یا نخ به دور شکافها پیچیده شده است و میان دو پیچ موازی به عنوان فاصله ساز کشیده شده است. یک جبهه موج در عبور از چنین دستگاهی بطور متناوب به نواحی کدر و شفاف برخورد می‌کند، بطوری که دامنه آن دستخوش نوعی مدولاسیون می‌شود. بنابراین یک پیکربندی چند شکافی توری تراگسیل دامنه نامیده می‌شود.

توری تراگسل فاز

نوع متداولتر توری تراگسیل از راه خط کشی یا پدید آوردن خراشهای موازی در روی یک سطح شیشه‌ای تمیز و تخت ساخته می‌شود. هر یک از این خراشها به عنوان یک چشمه نور پراکنده بکار می‌رود و مجموع آنها آرایه‌ایی منظم از چشمه‌های خطی تشکیل می‌دهند. هنگامی که توری کاملا شفاف باشد بطوری که مدولاسیون دامنه چشم پوشیدنی باشد تغییرات منظم در ضخامت توری در عرض این توری ، یک مدولاسیون فاز ایجاد می‌کند و در این صورت یک توری تراگسیل داریم.


ساخت توری[ویرایش]

امروزه توریها را با خط کشی ورقه‌های نازک آلومینیوم که روی ورقه‌های شیشه‌ای تخت ، تبخیر شده‌اند ساخته می‌شود. آلومینیوم که نسبتا گرم است فرسودگی اندکی در ابزار الماسی ویژه خط کشی ایجاد می‌کند و در ناحیه فرابنفش نیز بازتابگر بهتری است. ساخت توریهای خط کشی شده بینهایت مشکل است به میزان نسبتاً کمی ساخته می‌شوند. اغلب توریها از طریق ریخته‌گری پلاستیکی با کیفیت فوق‌العاده مطلوب و یا از روی توریها دو گرفتی خط کشی شده مادر ساخته می‌شوند.

توری دو بعدی

آنچه در بالا بررسی کردیم مربوط به توری خطی بود در اینجا حالت مربوط به یک آرایه منظم دو بعدی از عناصر پراشان را در نظر بگیرید که بطور عمودی با موج تخت روشن شده است، هر جزء کوچک همچون یک چشمه همدوس نور رفتار می‌کند و به علت تناوبی بودن شبکه گسیلنده‌ها ، هر موج خارج شونده نسبت به موجهای دیگر یک رابطه فازی ثابت دارد اکنون امتداد‌هایی وجود خواهد داشت که تداخل سازنده در آنها حاکم است. این پدیده را می‌توان به نگاه مرکزی به یک چشمه نقطه‌ای از طریق یک تکه پارچه نازک با بافت شطرنجی یا یک چای صاف کن فلزی زیر مشاهده کرد‌. تصویر پراشیده بطور موثر ، برهمنهی دو نقش توری است که بر هم عمود باشند.

توری سه بعدی

یک آرایه منظم فضایی از مراکز پراکندگی مسلما بیشینه‌های تداخلی در امتدادهای مرجع پدید خواهد آورد. ماکس فون لاؤه ایده نبوغ آسای استفاده از اتمهای دارای فاصله منظم در درون یک بلور را به عنوان توری سه بعدی به تصور در آورد. لاؤه باریکه باریکی از تابش سفید را به روی یک بلور منفرد هدایت کرد. صفحه حساس فیلم یک نقش فرانهوفر را آشکار ساخت که از آرایه‌ای از لکه‌های دقیقا جایگزیده تشکیل یافته بود.

منابع[ویرایش]

1. کتاب نجوم به زبان ساده / مایر دگانی (نویسنده) / محمدرضا خواجه پور (مترجم) / انتشارات گیتاشناسی

دانشنامه رشد[۱]