جیمز کلارک ماکسول: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
جز (جایگزینی متن - 'ویکی پدیا' به 'ویکی پدیا فارسی')
(زندگی)
 
سطر ۱۱: سطر ۱۱:
 
دومین زمینه پژوهشی ماکسول، تئوری جنبشی گازها (مکانیک آماری) بود و در این مبحث توزیع بولتزمن-ماکسول بر همه شناخته شده می‌باشد.
 
دومین زمینه پژوهشی ماکسول، تئوری جنبشی گازها (مکانیک آماری) بود و در این مبحث توزیع بولتزمن-ماکسول بر همه شناخته شده می‌باشد.
  
<br/>او بعد از تکمیل تحصیلات در دانشگاه ادینبورگ و کمبریج، اولین پروفسور علوم طبیعی اسکاتلند و سپس کمبریج شد . نبوغ او در ریاضیات، در دوران کودکی، خود را نشان داد و در بسیاری از حوزه‌ها به کار گرفته شد . او علاوه بر دست آورد هایش در گازها که منجر به پایه گذاری علم استاتیک شد، حسابی روی ترمودینامیک کار کرد و چندین فرمول بنیادی و اساسی را که موجب شهرتش شد، را عرضه کرد . بزرگ‌ترین موفقیت او کشف و فرمول بندی، تساوی عمومی الکترومغناطیس‌ها که در رابطه با تئوری نور و [[الکتریسیته]] بود، است . او اولین کسی بود که تشخیص داد نور از [[امواج الکترومغناطیس]] تشکیل شده و شکل گیری امواج الکترومغناطیسی امروزی را پیش بینی کرد . ماکسول به دلیل بیماریش برای چندین سال خانه نشین شد . او در سن ۳۰ سالگی، تقریبا بیشتر کارهایش را تکمیل کرده بود و در سن ۴۸ سالگی در گذشت . تعداد تئوریسین‌های برجسته ای که دنیا می شناسد، بسیار کم است و از ۱۰۰ تا هم تجاوز نمی کند و ماکسول هم یکی از همین نخبگان است . نبوغ او در حد نبوغ، [[نیوتون]]، [[انیشتن]] و [[جوسایا ویلارد گیبز]] است .
+
<br/>او بعد از تکمیل تحصیلات در دانشگاه ادینبورگ و کمبریج، اولین پروفسور علوم طبیعی اسکاتلند و سپس کمبریج شد . نبوغ او در ریاضیات، در دوران کودکی، خود را نشان داد و در بسیاری از حوزه‌ها به کار گرفته شد . او علاوه بر دست آورد هایش در گازها که منجر به پایه گذاری علم استاتیک شد، حسابی روی ترمودینامیک کار کرد و چندین فرمول بنیادی و اساسی را که موجب شهرتش شد، را عرضه کرد . بزرگ‌ترین موفقیت او کشف و فرمول بندی، تساوی عمومی الکترومغناطیس‌ها که در رابطه با تئوری نور و [[الکتریسیته]] بود، است . او اولین کسی بود که تشخیص داد نور از [[امواج الکترومغناطیسی|امواج الکترومغناطیس]] تشکیل شده و شکل گیری امواج الکترومغناطیسی امروزی را پیش بینی کرد . ماکسول به دلیل بیماریش برای چندین سال خانه نشین شد . او در سن ۳۰ سالگی، تقریبا بیشتر کارهایش را تکمیل کرده بود و در سن ۴۸ سالگی در گذشت . تعداد تئوریسین‌های برجسته ای که دنیا می شناسد، بسیار کم است و از ۱۰۰ تا هم تجاوز نمی کند و ماکسول هم یکی از همین نخبگان است . نبوغ او در حد نبوغ، [[نیوتن]]، [[آلبرت اینشتین|انیشتن]] و [[جوسایا ویلارد گیبز]] است .
  
 
<br/>منبع:[http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%DB%8C%D9%85%D8%B2_%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%88%D9%84 ویکی پدیا فارسی]
 
<br/>منبع:[http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%DB%8C%D9%85%D8%B2_%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%88%D9%84 ویکی پدیا فارسی]
 
[[رده:اعلام]]
 
[[رده:اعلام]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۵۰

جیمز کلرک ماکسول

جیمز کلرک ماکسول (به انگلیسی: James Clerk Maxwell) (زاده۱۳ ژوئن ۱۸۳۱ در ادینبورگ؛ درگذشته ۵ نوامبر ۱۸۷۹ در کمبریج)، از فیزیکدانان بریتانیایی بود.

زندگی[ویرایش]

ماکسول در چهارده سالگی، نوشتاری در مورد بیضی‌ها منتشر کرد و سال ۱۸۵۴ تحصیلات خود را به پایان رساند.

ماکسول، نظریه الکترومغناطیس در مورد الکترودینامیک را کامل کرد که این فرمول‌بندی ریاضی به نام خود او معادله‌های ماکسول نامگذاری شده است. این معادله‌ها وجود موج‌های الکترومغناطیسی را پیشبینی می‌کردند. بنابراین ماکسول نظریه‌ای توسعه داد که تئوری ذرّه‌ای بودن خاصیت نور را توسط آیزاک نیوتون، مورد تناقض قرار می‌داد. اثبات خاصیت موجی نور بعدها توسط هاینریش رودلف هرتز به انجام رسید و امروزه مبانی سیستم اطلاع‌رسانی مانند، رادیو، تلویزیون، تلفن همراه، شبکه بیسیم و حتی تندپز را تشکیل می‌دهد.

دومین زمینه پژوهشی ماکسول، تئوری جنبشی گازها (مکانیک آماری) بود و در این مبحث توزیع بولتزمن-ماکسول بر همه شناخته شده می‌باشد.


او بعد از تکمیل تحصیلات در دانشگاه ادینبورگ و کمبریج، اولین پروفسور علوم طبیعی اسکاتلند و سپس کمبریج شد . نبوغ او در ریاضیات، در دوران کودکی، خود را نشان داد و در بسیاری از حوزه‌ها به کار گرفته شد . او علاوه بر دست آورد هایش در گازها که منجر به پایه گذاری علم استاتیک شد، حسابی روی ترمودینامیک کار کرد و چندین فرمول بنیادی و اساسی را که موجب شهرتش شد، را عرضه کرد . بزرگ‌ترین موفقیت او کشف و فرمول بندی، تساوی عمومی الکترومغناطیس‌ها که در رابطه با تئوری نور و الکتریسیته بود، است . او اولین کسی بود که تشخیص داد نور از امواج الکترومغناطیس تشکیل شده و شکل گیری امواج الکترومغناطیسی امروزی را پیش بینی کرد . ماکسول به دلیل بیماریش برای چندین سال خانه نشین شد . او در سن ۳۰ سالگی، تقریبا بیشتر کارهایش را تکمیل کرده بود و در سن ۴۸ سالگی در گذشت . تعداد تئوریسین‌های برجسته ای که دنیا می شناسد، بسیار کم است و از ۱۰۰ تا هم تجاوز نمی کند و ماکسول هم یکی از همین نخبگان است . نبوغ او در حد نبوغ، نیوتن، انیشتن و جوسایا ویلارد گیبز است .


منبع:ویکی پدیا فارسی