خوشه سنبله: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
جز (جایگزینی متن - 'ي' به 'ی')
سطر ۱: سطر ۱:
خوشه ای غنی از کهکشانها که در جهت [[صورت فلکی سنبله]] قرار دارد گرچه مقداری از آن در محدوده [[صورت فلکی گیسو]] قرار دارد بعلاوه نزدیکترین [[خوشه کهکشانی]] به [[کهکشان راه شیری]] است.این خوشه چنان نزدیک است که وسعت آن در آسمان نزدیک 5 درجه است (تقریبا معادل 10 برابر گستره ی ماه کامل در آسمان). قلب این خوشه در فاصله ی 90 میلیون سال نوری از ما در کیهان جای گرفته و با این فاصله نزدیکترین خوشه ی کهکشانی به ما به حساب می آید. خوشه سنبله اكثراً از كهكشان‌های مارپیچی تشكیل شده است و عضو ابرخوشه دوشیزه است.  این خوشه یكی از كهكشان‌هایی است كه گروه محلی را تشكیل می‌دهد. مرکز این خوشه در فاصله 65 میلیون [[سال نوری]] قرار دارد و و [[بعد]] 12h 27m و [[میل]] +12° 43′- دارد. مرکزیت آن کهکشان بسیار بزرگ بیضوی [[M87]] که با داشتن امواج قوی رادیویی سنبله A هم نامیده می شود می باشد.16 عدد از اجرام مسیه در این خوشه قرار دارند.این خوشه بالغ بر 3000 کهکشان را در خود جای داده است و نیروهای کشندی آن روی کهکشان های خوشه ی محلی، که راه شیری خودمان هم در آن قرار دارد تاثیر می گذارد و آنها را به سمت خود می کشد. این کهشکان ها گازهای فراوان و گداخته ای دارند که در طول موج اشعه ی ایکس تابش می کنند. نوع حرکت کهکشان ها نشان می دهد که ماده ی تاریک زیادی بیش از تمام آنچه ما از ماده ی آشکار(مرئی) می بینیم،در این مجموعه وجود دارد.
+
خوشه‌ای غنی از کهکشان‌ها که در جهت [[صورت فلکی سنبله]] قرار دارد؛ گرچه مقداری از آن در محدوده‌ی [[صورت فلکی گیسو]] قرار دارد. به علاوه نزدیکترین [[خوشه کهکشانی]] به [[کهکشان راه شیری]] است. این خوشه چنان نزدیک است که وسعت آن در آسمان نزدیک 5 درجه است (تقریبا معادل 10 برابر گستره ی ماه کامل در آسمان). قلب این خوشه در فاصله‌ی 90 میلیون سال نوری از ما در کیهان جای گرفته و با این فاصله نزدیکترین خوشه‌ی کهکشانی به ما به حساب می‌آید. خوشه‌ی سنبله اكثراً از كهكشان‌های مارپیچی تشكیل شده است و عضو ابرخوشه دوشیزه است.  این خوشه یكی از كهكشان‌هایی است كه گروه محلی را تشكیل می‌دهد. مرکز این خوشه در فاصله 65 میلیون [[سال نوری]] قرار دارد و و [[بعد]] 12h 27m و [[میل]] +12° 43′- دارد. مرکزیت آن کهکشان بسیار بزرگ بیضوی [[M87]] که با داشتن امواج قوی رادیویی سنبله A هم نامیده می‌شود می‌باشد. 16 عدد از اجرام مسیه در این خوشه قرار دارند. این خوشه بالغ بر 3000 کهکشان را در خود جای داده است و نیروهای کشندی آن روی کهکشان‌های خوشه‌ی محلی، که راه شیری خودمان هم در آن قرار دارد تاثیر می‌گذارد و آنها را به سمت خود می‌کشد. این کهشکان‌ها گازهای فراوان و گداخته‌ای دارند که در طول موج اشعه‌ی ایکس تابش می‌کنند. نوع حرکت کهکشان‌ها نشان می‌دهد که ماده‌ی تاریک زیادی بیش از تمام آنچه ما از ماده‌ی آشکار (مرئی) می‌بینیم، در این مجموعه وجود دارد.
  
 
[[پرونده:Virgo kerschhuber.jpg|خوشه کهکشانی سنبله|وسط]]
 
[[پرونده:Virgo kerschhuber.jpg|خوشه کهکشانی سنبله|وسط]]
  
تصویر بالا که قلب خوشه کهکشانی سنبله را نشان می دهد، [[اجرام مسیه]] درخشانی را در خود جای داده است. مثل چشمان مارکاریان در بالا، سمت چپ و [[M86]] کمی بالاتر و سمت راست مرکز تصویر، [[M84]] در سمت راست که به زیبایی [[کهکشان مارپیچی]] NGC4388 در پایین و سمت راست می بینیم.
+
تصویر بالا که قلب خوشه کهکشانی سنبله را نشان می‌دهد، [[اجرام مسیه]] درخشانی را در خود جای داده است. مثل چشمان مارکاریان در بالا، سمت چپ و [[M86]] کمی بالاتر و سمت راست مرکز تصویر، [[M84]] در سمت راست که به زیبایی [[کهکشان مارپیچی]] NGC4388 در پایین و سمت راست می‌بینیم.
  
  
برای مشاهده اغلب این کهکشان ها نیاز به تلسکوپ متوسط است. درخشان ترین آنها [[M49]] به صورت [[کهکشان بیضوی]] با[[ قدر]] 8 و M104 یک [[کهکشان مارپیچی]] با قدر 8 است.
+
برای مشاهده اغلب این کهکشان‌ها نیاز به تلسکوپ متوسط است. درخشان‌ترین آنها [[M49]] به صورت [[کهکشان بیضوی]] با[[ قدر]] 8 و M104 یک [[کهکشان مارپیچی]] با قدر 8 است.
 
[[پرونده:Virgngc.jpg|وسط|400px]]
 
[[پرونده:Virgngc.jpg|وسط|400px]]
  
خوشه ی کهکشانی سنبله، نزدیک ترین خوشه ی کهکشانی به کهشان ما، راه شیری است.   
+
خوشه‌ی کهکشانی سنبله، نزدیک‌ترین خوشه‌ی کهکشانی به کهشان ما، راه شیری است.   
  
  
  
 
== منابع ==
 
== منابع ==
*کتاب صورت های فلکی / مترجم: احمد دالکی
+
*کتاب صورت‌های فلکی / مترجم: احمد دالکی
*ویکی پدیای فارسی
+
*ویکی‌پدیای فارسی
*دانشنامه ستاره شناسی [http://www.haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=766]
+
*دانشنامه ستاره‌شناسی [http://www.haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=766]
*تصویر نجومی روز[http://www.nojum.ir/fa/apod/default.aspx]
+
*تصویر نجومی روز [http://www.nojum.ir/fa/apod/default.aspx]
 
*دیکشنری سایت نجوم [http://www.noojum.com/dictionary/140-kh/1040---virgo-cluster.html]
 
*دیکشنری سایت نجوم [http://www.noojum.com/dictionary/140-kh/1040---virgo-cluster.html]
  
 
[[رده:کیهان‌شناسی]][[رده:نجوم رصدی]]
 
[[رده:کیهان‌شناسی]][[رده:نجوم رصدی]]

نسخهٔ ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۳۶

خوشه‌ای غنی از کهکشان‌ها که در جهت صورت فلکی سنبله قرار دارد؛ گرچه مقداری از آن در محدوده‌ی صورت فلکی گیسو قرار دارد. به علاوه نزدیکترین خوشه کهکشانی به کهکشان راه شیری است. این خوشه چنان نزدیک است که وسعت آن در آسمان نزدیک 5 درجه است (تقریبا معادل 10 برابر گستره ی ماه کامل در آسمان). قلب این خوشه در فاصله‌ی 90 میلیون سال نوری از ما در کیهان جای گرفته و با این فاصله نزدیکترین خوشه‌ی کهکشانی به ما به حساب می‌آید. خوشه‌ی سنبله اكثراً از كهكشان‌های مارپیچی تشكیل شده است و عضو ابرخوشه دوشیزه است. این خوشه یكی از كهكشان‌هایی است كه گروه محلی را تشكیل می‌دهد. مرکز این خوشه در فاصله 65 میلیون سال نوری قرار دارد و و بعد 12h 27m و میل +12° 43′- دارد. مرکزیت آن کهکشان بسیار بزرگ بیضوی M87 که با داشتن امواج قوی رادیویی سنبله A هم نامیده می‌شود می‌باشد. 16 عدد از اجرام مسیه در این خوشه قرار دارند. این خوشه بالغ بر 3000 کهکشان را در خود جای داده است و نیروهای کشندی آن روی کهکشان‌های خوشه‌ی محلی، که راه شیری خودمان هم در آن قرار دارد تاثیر می‌گذارد و آنها را به سمت خود می‌کشد. این کهشکان‌ها گازهای فراوان و گداخته‌ای دارند که در طول موج اشعه‌ی ایکس تابش می‌کنند. نوع حرکت کهکشان‌ها نشان می‌دهد که ماده‌ی تاریک زیادی بیش از تمام آنچه ما از ماده‌ی آشکار (مرئی) می‌بینیم، در این مجموعه وجود دارد.

خوشه کهکشانی سنبله

تصویر بالا که قلب خوشه کهکشانی سنبله را نشان می‌دهد، اجرام مسیه درخشانی را در خود جای داده است. مثل چشمان مارکاریان در بالا، سمت چپ و M86 کمی بالاتر و سمت راست مرکز تصویر، M84 در سمت راست که به زیبایی کهکشان مارپیچی NGC4388 در پایین و سمت راست می‌بینیم.


برای مشاهده اغلب این کهکشان‌ها نیاز به تلسکوپ متوسط است. درخشان‌ترین آنها M49 به صورت کهکشان بیضوی باقدر 8 و M104 یک کهکشان مارپیچی با قدر 8 است.

خوشه‌ی کهکشانی سنبله، نزدیک‌ترین خوشه‌ی کهکشانی به کهشان ما، راه شیری است.


منابع

  • کتاب صورت‌های فلکی / مترجم: احمد دالکی
  • ویکی‌پدیای فارسی
  • دانشنامه ستاره‌شناسی [۱]
  • تصویر نجومی روز [۲]
  • دیکشنری سایت نجوم [۳]