خوشه سنبله

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

خوشه‌ای غنی از کهکشان‌ها که در جهت صورت فلکی سنبله قرار دارد؛ گرچه مقداری از آن در محدوده‌ی صورت فلکی گیسو قرار دارد. به علاوه نزدیکترین خوشه کهکشانی به کهکشان راه شیری است. این خوشه چنان نزدیک است که وسعت آن در آسمان نزدیک 5 درجه است (تقریبا معادل 10 برابر گستره ی ماه کامل در آسمان). قلب این خوشه در فاصله‌ی 90 میلیون سال نوری از ما در کیهان جای گرفته و با این فاصله نزدیکترین خوشه‌ی کهکشانی به ما به حساب می‌آید. خوشه‌ی سنبله اكثراً از كهكشان‌های مارپیچی تشكیل شده است و عضو ابرخوشه دوشیزه است. این خوشه یكی از كهكشان‌هایی است كه گروه محلی را تشكیل می‌دهد. مرکز این خوشه در فاصله 65 میلیون سال نوری قرار دارد و و بعد 12h 27m و میل +12° 43′- دارد. مرکزیت آن کهکشان بسیار بزرگ بیضوی M87 که با داشتن امواج قوی رادیویی سنبله A هم نامیده می‌شود می‌باشد. 16 عدد از اجرام مسیه در این خوشه قرار دارند. این خوشه بالغ بر 3000 کهکشان را در خود جای داده است و نیروهای کشندی آن روی کهکشان‌های خوشه‌ی محلی، که راه شیری خودمان هم در آن قرار دارد تاثیر می‌گذارد و آنها را به سمت خود می‌کشد. این کهشکان‌ها گازهای فراوان و گداخته‌ای دارند که در طول موج اشعه‌ی ایکس تابش می‌کنند. نوع حرکت کهکشان‌ها نشان می‌دهد که ماده‌ی تاریک زیادی بیش از تمام آنچه ما از ماده‌ی آشکار (مرئی) می‌بینیم، در این مجموعه وجود دارد.

خوشه کهکشانی سنبله

تصویر بالا که قلب خوشه کهکشانی سنبله را نشان می‌دهد، اجرام مسیه درخشانی را در خود جای داده است. مثل چشمان مارکاریان در بالا، سمت چپ و M86 کمی بالاتر و سمت راست مرکز تصویر، M84 در سمت راست که به زیبایی کهکشان مارپیچی NGC4388 در پایین و سمت راست می‌بینیم.


برای مشاهده اغلب این کهکشان‌ها نیاز به تلسکوپ متوسط است. درخشان‌ترین آنها M49 به صورت کهکشان بیضوی باقدر 8 و M104 یک کهکشان مارپیچی با قدر 8 است.

خوشه‌ی کهکشانی سنبله، نزدیک‌ترین خوشه‌ی کهکشانی به کهشان ما، راه شیری است.


منابع

  • کتاب صورت‌های فلکی / مترجم: احمد دالکی
  • ویکی‌پدیای فارسی
  • دانشنامه ستاره‌شناسی [۱]
  • تصویر نجومی روز [۲]
  • دیکشنری سایت نجوم [۳]