رسانا: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
جز (جایگزینی متن - 'ستارهای' به 'ستاره ای')
(جایگزینی صفحه با ' رده:فیزیک == جستاره ای دیگر == * الکترون == منبع ==')
سطر ۱: سطر ۱:
کلمه رسانا ممکن است به یکی از دو مورد زیر اشاره داشته باشد:
 
 
* رسانای الکتریکی، ماده‌ای که به جریان الکتریکی اجازهٔ شارش دهد.
 
* رسانش گرما،جابجایی [[انرژی گرمایی]] از درون ماده.
 
 
 
در مورد اول می توان اینگونه بیان کرد که برخی اجسام می توانند [[بار الکتریکی]] را به راحتی از منطقه ای درون جسم به منطقه دیگر منتقل کنند.
 
 
برای پی بردن به دلیل رسانش می‌‌توان ساختمان مواد رسانا را مورد توجه قرار داد. از جمله مواد رسانای بسیار معروف فلزات هستند. ویژگی عمده فلزات از نظر خصوصیت الکتریکی این است که این مواد دارای [[الکترون]]های آزاد هستند. این [[الکترون]]ها را اصطلاحا حاملین بار می‌‌گویند. هنگامی ‌که [[اتم]]های منزوی برای تشکیل جسم جامد فلزی با هم ترکیب می‌‌شوند، [[الکترون]]های لایه خارجی اتم، مقید به اتمهای منفرد باقی نمی‌‌مانند، بلکه آزادانه در سرتاسر حجم جسم جامد حرکت می‌‌کنند.
 
 
زمانی که در جسمی ‌جابجایی بار صورت می‌‌گیرد، می‌‌گویند از جسم جریان الکتریکی می‌‌گذرد. بنابراین اگر فلزی را در مسیر جریان الکتریکی قرار دهیم، این جریان توسط [[الکترون]]های آزاد منتقل می‌‌شود و لذا خاصیت رسانایی بیشتر متوجه حاملین بار و سرعت آنهاست. البته غیر از فلزات رساناهای دیگری نیز وجود دارند. از این جمله می‌‌توان به محلولهای آبی نمکها و اسیدها و بسیاری از اجسام رسانای دیگر اشاره کرد. اگر اتمی در لایهٔ آخر خود ۱ یا ۲ الکترون داشته باشد آن رسانا خواهد بود.
 
  
 
[[رده:فیزیک]]
 
[[رده:فیزیک]]
سطر ۱۶: سطر ۵:
 
* [[الکترون]]
 
* [[الکترون]]
 
== منبع ==
 
== منبع ==
دانشنامه رشد[http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D8%AC%D8%B3%D9%85+%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7&SSOReturnPage=Check&Rand=0]
 
ویکی پدیا فارسی [http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C]
 

نسخهٔ ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۹:۴۵


جستاره ای دیگر

منبع