شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو


معرفی[ویرایش]

مهمترین هدف از تشکیل هر انجمنی فراهم آوردن زمینه ها و امکانات برای آن نوع فعالیتهایی است که علی الاصول افراد یا گروه ها به تنهایی از عهده انجام آن بر نمی آیند. برپایی گردهمایی در سطح ملی، برگزاری کارگاه های آموزشی، اطلاع رسانی عمومی، ایجاد هماهنگی بین گروه های مختلف، کمک به ارتقاء سطح فعالیتهای گروه ها و افراد، از جمله این فعالیتها است. اجرای فعالیتهای فوق و بسیاری فعالیتهای مشابه برای بسیاری افراد و گروه ها به تنهایی یا ممکن نیست، یا در صورت ممکن بودن نیز نمی‌تواند تداوم داشته باشد. از موارد مهم فعالیتهای انجمن علمی همچنین سازماندهی فعالیتهای گروه ها و فراهم آوردن شرایطی است که موجب توسعه و گسترش آن علم یا زمینه در سطحی بالاتر باشد. برای مثال، انجمن نجوم ایران از دل فعالیتهای انجمن فیزیک ایران در آمده است، پیش از آن نجوم به صورت کمیته ای در انجمن فیزیک فعالیت می کرد. شاخه آماتوری انجمن نجوم، که با هدف کلی بهبود و ارتقاء نجوم آماتوری تاسیس شده است، تاکنون با حمایت مستقیم انجمن توانسته است برخی از فعالیتهای فوق را انجام دهد. اما از آنجا که بودجه انجمن، که بخشی از آن توسط حق عضویت اعضا تامین می شود، برای فعالیتهای خود انجمن در چارچوب نجوم حرفه ای نیز کافی نیست، شاخه برای تداوم بخشیدن و گسترش دادن فعالیتهای خود،که حتی علاقمندان "تازه کار" را نیز در بر بگیرد، نیاز به جلب بودجه از منابع مختلف است. پرداخت حق عضویت از طرف اعضای آماتوری در رسیدن به این هدف و اهداف دیگر در چارچوب نجوم آماتوری بسیار حیاتی است. ما امیدواریم در آینده ای نزدیک مجموعه برنامه هایی را که می‌توانیم با تکیه بر حق عضویتهای اعضا انجام دهیم به اطلاع اعضا برسانیم. امید است با حمایتهای هرچه بیشتر منجمان آماتور کشورمان، شاهد رشد روزافزون نجوم آماتوری چه در سطح کمی و چه در سطح کیفی باشیم.


ساختار شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

انجمن نجوم ایران – شاخه آماتوری

طراح و نوشته پوریا ناظمی

مصوب خرداد 1387

مقدمه[ویرایش]

شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران (که از این پس در این متن شاخه خوانده خواهد شد) در پی تحولات عمده ای که در زمینه نجوم کشور و به ویژه افزایش علاقه مندی جمع کثیری از جوانان به یادگیری و فعالیت آماتوری در حوزه نجوم،رخ داده، شکل گرفته است. این شاخه بخشی از ساختار انجمن نجوم ایران است و مراحلی از فعالیتهای خود را تا کنون پشت سر گذاشته است. این ساختار بر مبنای نیازهای پیش روی جامعه نجوم کشور و نگاه به چشم انداز آینده این فعالیتها تنظیم شده است. این ساختار پس از 2 مرحله بحث توسط هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تقدیم هیات مدیره انجمن نجوم ایران شد و در جلسه خرداد ماه 1386 هیات مدیره انجمن نجوم ایران که به ریاست دکتر جمشید قنبری در تهران برگزار شد مورد تصویب هیات مدیره انجمن نجوم ایران قرار گرفت و جهت فراهم نمودن شرایط اجرا و آغاز مراحل ذکر شده در بندهای آتی به هیات دبیران شاخه آماتوری ابلاغ شد. توضیح: هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران (هیات دبیران طراح ساختار) موظف است زمینه های عملیاتی شدن این ساختار را بر مبنای برنامه زمان بندی که حداکثر 2 ماه پس از تایید این ساختار تنظیم می کند فراهم آورد.

تعریف[ویرایش]

شاخه آماتوری انجمن نجوم ، بخشی از انجمن نجوم ایران است که بر مبنای اهداف تعیین شده در این سند عهده دار وظایف این انجمن در حوزه نجوم آماتوری کشور خواهد بود. این شاخه تنها عضوی از یک سازمان علمی غیر دولتی ثبت شده در وزارت علوم است و از نظر حقوقی کمیته ای از این انجمن به حساب می آید و این سند، ساختار داخلی شاخه را بر مبنای اهداف و وظایف آن تبیین می کند. این شاخه خود را نهادی دارای صلاحیت در موضوعات مرتبط اما بدون حق انحصاری (جز در مواردی که به واسطه انجمن نجوم ایران به آن تفویض شده است) در زمینه نجوم آماتوری کشور می و مقید به فعالیت در چهارچوب قوانین مصوب در جمهوری اسلامی ایران می داند.

اهداف و وظایف[ویرایش]

2:1: تنظیم چشم انداز و افق مطلوب نجوم آماتوری ایران بر اساس واقعیتهای کشوری، منطقه ای و بین المللی در بازه های زمانی مشخص.

2:2: ایجاد بسترهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری برای تحقق چشم اندازهای نجوم آماتوری ایران.

2:3: مطالعه و بررسی وضعیت کنونی، نیاز سنجی و شناخت نقاط قوت و ضعف جامعه نجوم آماتوری ایران.

2:4: برقراری ارتباط موثر بین منجمان آماتور ایرانی، گروههای داخلی و همچنین ایجاد ارتباط موثر با جامعه جهانی نجوم آماتوری.

2:5: تلاش و حمایت برای ایجاد و معرفی گروهها و انجمن های تخصصی نجوم آماتوری در کشور و ایجاد ارتباط با فعالیت های نجوم حرفه ای .

2:6: پیشنهاد، برنامه ریزی و مدیریت مناسبتهای ملی و بین المللی نجوم آماتوری.

2:7: تلاش برای معرفی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی مردم ، در هر رده سنی، از زیباییهای دانش نجوم و استفاده از آن به عنوان ابزاری فرهنگی در ارتقای سطح فرهنگ علمی و عمومی کشور.

2:8: تلاش برای اطلاع رسانی صحیح رویدادها، اخبار مرتبط علمی و همکاری و استفاده از انواع ابزارهای رسانه ای.

2:9: فرآهم آوردن زمینه های حمایتی مادی، حقوقی و علمی برای جامعه نجوم آماتوری ایران و توزیع متناسب آن بین اعضا این جامعه.

2:10: تعریف، برنامه ریزی و اجرای ، همایش ها، کارگاهها و مسابقات علمی نجومی در راستای تحقق اهداف شاخه.

2:11: مستند سازی و تهیه بانک اطلاعاتی از رویدادهای علمی ایران در حوزه نجوم آماتوری و تلاش برای معرفی و حفظ میراث نجومی کشور .

2:12: تلاش برای معرفی دست آوردهای جامعه نجوم آماتوری ایران به فعالان بین المللی این عرصه.

2:13: همکاری و مشارکت در نهادهای بین المللی نجوم آماتوری و مشارکت در تاسیس نهادهای جدید بین المللی مشروط به حفظ حقوق معنوی و مادی ایران و وجود منافع برای جامعه نجوم آماتوری ایران.

2:14: تلاش برای ایفای نقش در ترویج نجوم و ارتقای علایق علمی و نجومی کشورهای دیگر با اولویت کشورهای منطقه برای تثبیت جایگاه نجومی کشور و تبدیل آن به قطبی منطقه ای.

2:15: ارایه خدمات علمی، مشاوره ای و اجرایی مشخص به افراد حقیقی و حقوقی ، گروهها، سازمانها ، نهادها و سایر مراکز

معرفی اعضا فعلی شاخه آماتوری انجوم نجوم ایران[ویرایش]

محمد مهدی مطیعی

آقای محمد مهدی مطیعی مدیر شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران .

اسدالله قمری نژاد

آقای اسد الله قمری نژاد دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

پورنگ پورحسینی

آقای پورنگ پورحسینی مسئول طرح ملی رصدگاهها و توسعه گردشگری نجومی و پیشاهنگ رقابت های صوفی و مسیه شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

سیاوش صفاریان پور

آقای سیاوش صفاریان پور عضو کمیته اطلاع رسانی و بازرس شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

فاطمه عظیم لو

معرفی خانم عظیم لو

اصغر کبیری

آقای اصغر کبیری - عضو هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

پوریا ناظمی

آقای پوریا ناظمی - عضو هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

بابک امین تفرشی

آقای بابک امین تفرشی - عضو هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

محمد رحیمی

آقای محمد رحیمی مدیر سایت Asiac.ir و عضو کمیته اطلاع رسانی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

استعفای جمعی دبیران شاخه آماتوری[ویرایش]

در خرداد 1391 و پس از کش و قوس‌هایی که میان اعضای شاخه و مدیریت وقت انجمن نجوم ایران بر سر مسائل مختلف صورت گرفت ، سر انجام اعضای شاخه در بیانیه ای استعفای جمعی خود را اعلام کردند. البته در آن زمان گمانه زنی‌های مختلفی در مورد دلایل این استعفای جمعی ایجاد شد.

متن استعفای جمعی اعضای شاخه به شرح زیر است :


به نام خداوند داناي بخشنده مهربان


هیأت مدیره محترم انجمن نجوم ایران

با سلام و عرض ادب و احترام

هنگامي‌كه از سال 1380 شاخه آماتوري انجمن ايران با حمايت رياست محترم وقت انجمن جناب آقاي دكتر ثبوتي و به پیشنهاد هیات مدیره محترم انجمن شكل گرفت، اهالي نجوم آماتوري با شور و شعفي خاص چشم‌انداز روشني را براي فعاليت‌هاي آماتوري تحت نظارت گروهي از حرفه‌اي‌هاي باتجربه نجوم و توسط گروهي از منجمان آماتور كه سابقه فعاليت‌هاي آنها در گوشه و كنار كشور مشخص و كاملا روشن بود، در نظر داشتند. در سال‌هاي اواسط دهه هشتاد خورشيدي اين مهم به تحقق پيوست و شاهد رشد فزاينده اين‌گونه فعاليت‌ها و كسب موفقيت‌هايي در عرصه ملي و بين‌المللي بوديم كه البته تعامل منطقي و صميمانه شاخه و انجمن در اين بين بسيار مؤثر بود. پس از تصويب ساختار شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران در خرداد ماه 1387 توسط هيأت مديره محترم وقت انجمن و در آستانه سال جهاني نجوم، با طرحِ موضوعِ امكانِ اختصاص بودجه‌اي ميلياردي براي فعاليتهاي نجومي از سوي انجمن، همه در انتظار دريافت سهمي از اين وعده‌ي هرگز تحقق نيافته، زمان را از دست داديم و فرصتي كه بايد در راستاي ارتقاي وضعيت موجود صرف مي‌شد، به دليل دخالت در اموري كه طبق ساختار بر عهده شاخه بود، صرف جدل‌هايي بي‌حاصل بين دفتر انجمن و شاخه گرديد كه پرداختن به جزئيات آن از حوصله خارج است. سال 1389 در رفع سوء تفاهمات و بازگشت به شرايطي مساعد براي ادامه كار و اجرايي نمودن ساختار شاخه كه به گمان ما تنها راه ارتباط هدفمند براي تعامل سازنده شاخه و هيات مديره محترم انجمن بود، سپري شد. سال 1390 برنامه‌هايي مانند رقابت رصدي مسيه، رقابت رصدي صوفي، كارگاه TWAN و ... را با تلاش براي اجرا طبق ساختار شاخه به پايان رسانديم. نشست با نمايندگان گروههاي نجوم آماتوري كشور در آبان ماه 1390 يكي ديگر از اقداماتي بود كه نقطه عطفي در تعامل با نسل جديدي از آماتورها و ارائه راهكار براي آغاز و تداوم فعاليت‌هاي صحيح آماتوري در نجوم (به زعم خودمان و به زعم نمايندگان محترم گروه‌ها) و نحوه برگزاري انتخابات شاخه طبق ساختار، به شمار مي‌رفت. پس از برگزاري انتخابات اخيرِ هيات مديره انجمن نجوم ايران و برگزيده شدن عده‌اي از بهترين منجمان حرفه‌اي كشور و تفويض اختيارات دفتر انجمن به يكي از دلسوزترين منجمان آماتور با سابقه، چنان به بهبود اوضاع اميدوار شديم كه حتي پس از ارسال نامه‌اي براي هيات مديره محترم جديد و دريافت پاسخي كلي و بدون آن‌كه تقاضايمان براي حضور در يكي از جلسات هيات مديره به سرانجام برسد، تقويم فعاليتهاي سال 1391 شاخه را منتشر كرديم و طرح‌هايي را براي اجراي برنامه‌هاي روز نجوم، گذر زهره و ... تهيه كرده، به دفتر انجمن تقديم نموديم. ستادهاي اجرايي مرتبط با اين دو برنامه با توجه به عدم وجود هيچگونه حمايت مالي توسط انجمن، تشكيل شد و دبيران هر برنامه نيز انتخاب و معرفي گرديدند و بنا بر آن گذاشته شد برنامه‌ها به گونه‌اي پیش روند و سامان یابند که بار مالی برای انجمن نیافریند. برنامه‌ها طبق تفاهم‌نامه اجرا شد. با توجه به شرايط نامساعد مالي انجمن سه طرح درآمدزا براي پوشش مطالبات همكاراني كه از سال گذشته در اجراي برنامه‌ها با ما همكاري داشته‌اند و نيز اختصاص عايدات مازاد به انجمن نجوم ايران تهيه و تقديم شد. در اين اثنا با حاميان اجراي اين طرح‌ها نيز صحبت‌ها و توافقات غيررسمي اوليه صورت پذيرفت.

اما هنوز همايش گذر زهره‌ي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران برگزار نشده بود كه از توافقاتي با گروههاي نجوم آماتوري ديگر مطلع شديم كه شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به عنوان بخشي از بدنه انجمن نجوم ايران كه با هدف بهبود، ارتقا، ساماندهي و راهنمايي فعاليتهاي آماتوري تاسيس شد، از آن بي‌خبر بود! هنوز از اين اتفاق نيز چندي نگذشته بود كه سخنان رياست محترم انجمن نجوم ايران در برنامه زنده تلويزيوني آسمان شب (29/2/1391)، خيال همه را راحت كرد كه "شاخه آماتوري، به عنوان يك گروه نجوم آماتوريِ متعلق به انجمن در كنار ساير گروهها فعاليت مي‌كند!" ...

آيا هدف از انتخاب اوليه افراد هيات مؤسس و هيات دبيران فعلي توسط هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران، تنها تشكيل يك گروه آماتوري نجوم در داخل انجمن‌نجوم ايران بوده است؟! هنگام دعوت از يكايك ما چنين چيزي مطرح نشده بود.

امروز اگر جلسات هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران منجر به تغيير ماهيت شاخه به اين گونه‌ي جديد شده است، اگر براي عقد تفاهم‌نامه با گروه‌هاي آماتوري نجومي، ديگر نيازي به رايزني و استفاده از تجربيات اندك اين شاخه آماتوري نيست، اگر در خصوص گذر زهره تفاهم ‌نامه‌اي جداگانه بدون اطلاع شاخه، با گروهي ديگر بسته مي‌شود و با برنامه‌هايي كه در شاخه آماتوری درحال اجراست، موازي كاري مي‌شود بدون آن‌كه تاثيرات چنين توافقنامه‌اي بر جامعه نجوم آماتوري و آينده آن مد نظر قرار گيرد؛ اگر اين تفكر وجود دارد كه اعضاي شاخه از موقعيتي كه در بدنه انجمن نجوم ايران دارند در راستاي درآمدزايي و انجام فعاليت‌هاي اقتصادي شخصي، سوء استفاده مي‌كنند و اگر به اين دليل كه ساختار شاخه غيرقانوني بوده است و هيات مديره محترم قبلي حق تصويب آن را به شكل موجود نداشته‌اند و اعضاي هيات دبيران شاخه مورد سرزنش قرار مي‌گيرند، اگر تصور بر اين است كه هيات دبيران شاخه براي خود ارزش و اعتباري بيش از آنچه هست قايلند و خداي ناكرده از بالا به جامعه نجومي ايران نگاه مي‌كنند و اگر احساس مي‌شود كه بين شاخه و برخي گروه‌هاي نجوم آماتوريِ ديگر، رقابتي ناسالم و مبتني بر رانت‌خواري وجود دارد و اگر ماهیت و ماموریت شاخه آماتوری به آن محدود شده است که به جای هماهنگ كردن جامعه نجوم آماتوری و طراحی و هدف‌گذاری برای توسعه، بهبود و ارتقاي آن، در مقام گروهی مانند گروه‌های دیگر ظاهر مي‌شود، عقل سليم حكم مي‌كند كه با استعفاي جمعي خود بيش از اين در مظان اتهام‌هاي اشاره شده از یک سو و نادیده گرفتن هويت اصلي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران از سوی دیگر قرار نگيريم.

با قاطعيت اعلام مي‌نماييم كه هيچ‌يك از ما جز هزينه از جيب شخصي و اعتبار خود در راستاي تحقق اهداف شاخه آماتوري، بهره مادي و معنوي ديگري از اين خوان گسترده (به زعم برخي از دوستان) نبرده‌ايم. در خصوص انرژي و وقتي كه گذاشته‌ايم هيچ منتي نداريم كه خود با علم به شرايط موجود پذيراي حضور در شاخه شديم؛ چه گمان مي‌برديم شايد حضور ما تاثيري مثبت در سير تحول نجوم غيرحرفه‌اي اين مرز و بوم داشته باشد. حال پس از يك دهه فعاليت به نظر مي‌رسد حضور يكايك ما سدي در برابر رشد برخی از گروه‌هايي است كه در طول اين دهه، به تعبير خود، مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند! و حق آنها به واسطه سوء استفاده‌ي ما از موقعيتي كه در اختيار داشتيم ضايع شده است. جالب است كه تضرع اين چند گروه يا اشخاص معلوم‌الحال در جامعه نجوم آماتوري به گوش مي‌رسد، اما رشد و تعالي و ترويج صحيح نجوم در بين گروه‌ها و آحاد جامعه كه حاصل حضور شاخه آماتوري و تعاملي صميمي با هيات مديره محترم انجمن در اين سال‌ها بوده است، اكنون كم‌رنگ‌تر از پيش در انجمن نجوم ايران مشاهده مي‌شود و كار به جايي رسيده است كه گمان مي‌رود شاخه آماتوري هويتي مستقل و جدا از انجمن نجوم ايران يافته و بايد اين شاخه‌ي فربه‌ي سركشِ دور تاخته از قافله را باري ديگر و با تدبيري ديگر به راه آورد. اکنون به حکم وظیفه و به رسم امانت‌داری از هویت جامعه نجوم آماتوری، سکوت درباره موارد پیش آمده و عدم پاسخگویی انجمن نجوم ايران را به هیچ عنوان شايسته نمی‌بينيم. از این رو به طور جمعی از عضويت در هيات دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران استعفا می‌دهیم و نگراني خود را از راه‌كارهايي كه در انجمن نجوم ايران براي تعامل با برخي گروه‌هاي نجومي كه احساس مي‌كنيم حداقل به اعتبار جامعه نجوم آماتوري ايران خدشه وارد مي‌نمايند، اعلام مي‌داريم.

از شکیبایی در مطالعه این مطلب سپاسگزاریم و با اشتیاق در انتظار اختصاص زماني توسط هيأت مديره محترم انجمن نجوم ايران براي گفتگو با امضا كنندگان زير، صرفا به عنوان عده‌اي منجم آماتور، و تبيين نگراني‌هاي موجود هستیم. در پايان تقاضا داريم ضمن موافقت و امر به اقدام مقتضي در زمان مناسب در خصوص پرداخت مطالبات دوستان و همكارانمان از شاخه آماتوري كه همراه و ياريگر برخي از برنامه‌هاي شاخه بوده‌اند، با راهكارهايي كه به صورت سه طرح كلي تقديم شده است و يا شيوه‌هاي ديگر، ترتیبی اتخاذ فرمایید که در مباحث مالی باقی مانده حقی از کسی ضایع نگردد.

امضا کنندگان:

فاطمه عظيم‌لو / اسدالله قمري‌نژاد / محمد رحيمي / بابك امين‌تفرشي / اصغر کبیری / سیاوش صفاریان پور پوريا ناظمي / محمد مهدي مطيعي

1391/3/6

منبع[ویرایش]

سایت رسمی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران [۱]