صورت فلکی ارابه ران

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۲۳ توسط Mohammadsnojum (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی 'یکی از چشمگیرترین صورتهای فلکی زمستان ، صورت فلکی " ارابه ران " با ستاره نوران...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

یکی از چشمگیرترین صورتهای فلکی زمستان ، صورت فلکی " ارابه ران " با ستاره نورانی اصیلش " عیوق " است . نام دیگر آن ممسک الاعنه می باشد.

افسانه ها

بنابر افسانه ها ، " ارابه ران " همان " اریختونیوس " ( erichthonios ) است که موجودی با بدن انسان و پاهایی به صورت دم مار بود . این جوان از " آتنه " ( athene ) ، الهه دانش و خرد ، متولد شد و نمو کرد . او ، این کودک عجیب الخلقه را که به جای پا دم مار داشت ، در یک سبد گذاشت و او را به دو راهبه تحویل داد . به آنها گفت که هرگز اجازه ندارد سبد را باز کنند ، اما آنها از روی کنجکاوی این کار را انجام دادند و کودک را که به جای پا ، دم مار داشت دیدند ، از وحشت و هراس پا به فرار گذاشتند و خود را از ساختمان اکروپولیس آتن به زیر انداختند و به کام مرگ فرو رفتند . چندی بعد اریختونیوس پادشاه آتن شد و ارابه های چهار چرخ مسابقه ارابه رانی را اختراع کرد ؛ خدایان به خاطر این اختراع او را به شکل صورت فلکی به آسمان انتقال دادند .

درباره صورت فلکی " ارابه ران " نیز افسانه ها و داستانهای زیاد دیگری هم وجود دارد . نکته جالب و عجیب این است که او را همیشه به همراه بزها و بزغاله ها نمایش می دهند . شاید مردم در زمانهای خیلی قدیم در این صورت فلکی چوپانی را با گله خود می دیدند .گفتنی است که سه ستاره در این صورت فلکی که تشکیل مثلث می دهند بزغالگان نامیده می شوند.

رصد با چشم غیر مسلح

در بالای سر پیکر آسمانی گاو، چند ضلعی بزرگی به نام ارابه ران (Auriga) قرار دارد. درخشان‌ترین ستارهٔ این پیکر آسمانی، بزبان (عیوق، Capella) است که ششمین ستارهٔ درخشان آسمان می‌باشد. عیوق در ادبیات فارسی استعاره از بلندای آسمان و کمال است. ستاره‌ای که از نظر رنگ شبیه به خورشید، ولی در حقیقت بسیار بزرگ‌تر از آن است و بر بازوی راست ارابه ران قرار دارد. بعد از این ستاره، از نظر درخشش، ستارهٔ منکب العنان، در شانهٔ ارابه ران است. جنوبی‌ترین ستارهٔ این چند ضلعی، متعلق به صورت فلکی گاو است. در مرکز این پیکر، چندین خوشهٔ باز و کم نور (m38,m36) قرار دارند که با چشم غیر مسلح قابل رویت اند.

منابع

www.wikipedia.org

www.haftaseman.ir