صورت فلکی جاثی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
(منابع)
سطر ۲۳: سطر ۲۳:
 
== منابع ==
 
== منابع ==
  
کتاب صورت‌های فلکی، ویکی‌پدیا،آسمان کویر
+
کتاب صورت‌های فلکی، ویکی‌پدیا، آسمان کویر
  
 
[[رده:صور فلکی]]
 
[[رده:صور فلکی]]

نسخهٔ ‏۴ اوت ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۳۴

صورا فلکی جاثی

نام یک صورت فلکی در نیمکره شمالی آسمان، قهرمان کبیر یونانی "هرکول" یا "هراکلس" (heracules) یا "هرکولس" (Hercules).


افسانه‌ها

او ماموریت داشت یک اژدهای آبی چند سر را بکشد. این نبرد نخست نا امید کننده به نظر می‌رسید. به جای هر سری که هرکول از بدن اژدها قطع می‌کرد، دو سر می‌روئید. تمام جانوران از هرکول پشتیبانی می‌کردند، مگر یک خرچنگ – که از سوی الهه "هرا" (hera) که از هرکول نفرت داشت – فرستاده شده بود. اگرچه خرچنگ مرتب پاشنه پای قهرمان را گاز می‌گرفت، ولی بالاخره او موفق شد بر اژدهای بزرگ پیروز شود. شیر نیمیا را از پای در آورد، گراز وحشی "اریمانت" (erymanth)را زنده به دام انداخت. او "استیمفالید" (stymphalide) پرنده آهنین بال شکمباره و حریص را، که مانع تابش خورشید شده بود، با نیزه‌های خود به زیر کشید. گوزن "کرینیا" (keynea) را که جانوری با شاخ طلایی بود، یک سال تمام تعقیب کرد و بالاخره او را به چنگ آورد. او تنها در یک روز اصطبل "آگیا" (augia) را، که در آن سه هزار گاو یک سال تمام نگاه‌داری شده بودند، تمیز و پاکیزه کرد. او گاومیش وحشی پادشاه "مینو" (mino) و هیولای اسب‌پیکر آدم خوار "دیوید" (diomede) را به چنگ آورد. او در جنگ با ملکه آمازونها پیروز شد و گاوهای سرخ ارغوانی رنگ "گریونری" (geryoneu) را به دست آورد. بالاخره، همانطور که پیشتر بیان شد، بر اژدهای لادون غلبه یافت و با دستان خالی "زربروس" (zerberus) سگ جهنمی را خفه کرد. وقتی انسان به تمام این عملیات قهرمانانه نظر می‌افکند، صورت فلکی هرکول (جاثی) متواضع‌تر و بی تکلف‌تر در نظرش جلوه می‌کند. هرکول، با کهکشان راه شیری نیز ارتباط داده می‌شود. می‌گویند خداوند "هرمس" در ماموریتی از جانب زئوس هرکول نوزاد را بر سینه الهه "هرا" که خفته بود گذاشت. نوزاد با تغذیه از این شیر خدایی چنان قوی و قدرتمند شد که در میان فنا پذیران مثل و مانند نداشت. وقتی که "هرا" از خواب بیدار شد، هرکول کوچک را با شدت و سرعت از سینه خود جدا کرد، شیر او تا دور دستها ی آسمان پاشید و راه شیری را به وجود آورد.


اجرام عمقی آسمان در این صورت فلکی

M13 یکی از مشخص‌ترین خوشه‌های کروی قابل رویت از نیمکره‌ی شمالی است. در شب‌های صاف این مجموعه به صورت جرمی با قدر 6 همانند ستاره‌ای مات در امتداد خط لبه ی غربی اینصورت فلکی ملاحظه می‌شود. این خوشه شامل حدود 300000 ستاره به فاصله ی 23000 " سال نوری از زمین است. M92 از دیگر خوشه‌های کروی است که درخشندگی آن در حد M13 می‌باشد.


پیدا کردن این صورت فلکی

جاثی یا بر زانو نشسته صورت فلکی است كه در غرب شلیاق واقع است. اگر خطی را از نسر واقع در شلیاق به سماك رامح در عوا وصل كنیم از میان جاثی خواهد گذشت.

منابع

کتاب صورت‌های فلکی، ویکی‌پدیا، آسمان کویر