صورت فلکی جاثی

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۱۷ توسط Mojtaba.m (بحث | مشارکت‌ها) ()
پرش به: ناوبری، جستجو

صورا فلکی جاثی

نام یک صورت فلکی در نیمکره شمالی آسمان، قهرمان کبیر یونانی هرکول یا " هراکلس (heracules)یا " هرکولس " ( Hercules ) .


افسانه ها

او ماموریت داشت یک اژدهای آبی چند سر را بکشد . این نبرد نخست نا امید کننده به نظر می رسید . به جای هر سری که هرکول از بدن اژدها قطع می کرد ، دو سر می روئید . تمام جانوران از هرکول پشتیبانی می کردند ، مگر یک خرچنگ – که از سوی الهه " هرا " ( hera ) که از هرکول نفرت داشت – فرستاده شده بود . اگرچه خرچنگ مرتب پاشنه پای قهرمان را گاز می گرفت ، ولی بالاخره او موفق شد بر اژدهای بزرگ پیروز شود. شیر نیمیا را از پای در آورد ، گراز وحشی " اریمانت " ( erymanth )را زنده به دام انداخت . او " استیمفالید " ( stymphalide ) پرنده آهنین بال شکمباره و حریص را ، که مانع تابش خورشید شده بود ، با نیزه های خود به زیر کشید . گوزن " کرینیا " ( keynea ) را که جانوری با شاخ طلایی بود ، یک سال تمام تعقیب کرد و بالاخره او را به چنگ آورد . او تنها در یک روز اصطبل " آگیا " ( augia ) را ، که در آن سه هزار گاو یک سال تمام نگاه داری شده بودند ، تمیز و پاکیزه کرد . او گاومیش وحشی پادشاه " مینو " ( mino ) و هیولای اسب پیکر آدم خوار " دیوید " ( diomede ) را به چنگ آورد . او در جنگ با ملکه آمازونها پیروز شد و گاوهای سرخ ارغوانی رنگ " گریونری " ( geryoneu ) را به دست آورد . بالاخره ، همانطور که پیشتر بیان شد ، بر اژدهای لادون غلبه یافت و با دستان خالی " زربروس " ( zerberus ) سگ جهنمی را خفه کرد . وقتی انسان به تمام این عملیات قهرمانانه نظر می افکند ، صورت فلکی هرکول ( جاثی ) متواضع تر و بی تکلف تر در نظرش جلوه می کند . هرکول ، با کهکشان راه شیری نیز ارتباط داده می شود . می گویند خداوند " هرمس " در ماموریتی از جانب زئوس هرکول نوزاد را بر سینه الهه " هرا " که خفته بود گذاشت . نوزاد با تغذیه از این شیر خدایی چنان قوی و قدرتمند شد که در میان فنا پذیران مثل و مانند نداشت . وقتی که " هرا " از خواب بیدار شد ، هرکول کوچک را با شدت و سرعت از سینه خود جدا کرد ، شیر او تا دور دستها ی آسمان پاشید و راه شیری را به وجود آورد .


اجرام عمقی آسمان در این صورت فلکی

M13 یکی از مشخص ترین خوشه های کروی قابل رویت از نیمکره ی شمالی است.در شب های صاف این مجموعه به صورت جرمی با قدر 6 همانند ستاره ای مات در امتداد خط لبه ی غربی اینصورت فلکیملاحظه میشود .این خوشه شامل حدود 300000 ستاره به فاصله ی 23000 " سال نوری از زمین است . M92 از دیگر خوشه های کروی است که درخشندگی آن در حد M13 میباشد .


پیدا کردن این صورت فلکی

جاثی یا بر زانو نشسته صورت فلكی است كه در غرب شلیاق واقع است. اگر خطی را از نسر واقع در شلیاق به سماك رامح در عوا وصل كنیم از میان جاثی خواهد گذشت.

منبع

کتاب صورت های فلکی، ویکی پدیا،آسمان کویر