صورت فلکی خرگوش: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
 
[[پرونده:Lepus IAU.svg|600px|thumb|left|]]  
 
[[پرونده:Lepus IAU.svg|600px|thumb|left|]]  
صورت فلكی خرگوش با وجود ستارگان كم  فروغ از صور باستان اسمان محسوب ميشود.اين صورت فلكی نشانگر خرگوش و در واقع موجودی است كه  نامش در مدارك مكتوب  باستانی با كره ماه قرين بوده است. گفته شده كه طعمه مورد علاقه جبار خرگوش بوده و به همين لحاظ اين صورت فلكی در اسمان در پايين پای شكارچی قرار دارد.
+
صورت فلكی خرگوش با وجود ستارگان كم‌فروغ از صورت‌های فلکی باستان ‌آسمان محسوب مي‌شود. اين صورت فلكی نشانگر خرگوش و در واقع موجودی است كه  نامش در مدارك مكتوب  باستانی با كره‌ی ماه قرين بوده است. گفته شده كه طعمه‌ی مورد علاقه‌ی جبار، خرگوش بوده و به همين لحاظ اين صورت فلكی در آسمان در پايين پای شكارچی قرار دارد.
  
  
سطر ۶: سطر ۶:
  
  
ستاره R خرگوشی يا ستاره سرخ اتشين بینهايت جالب است.اين ستاره نادر از نوع ستارگان كربنی خيلی سرد و در نتيجه با چهره ای بسيار سرخ است.درخشندگی ان از 8ر6 تا 5ر10 متغير است و هر 432 روز يك بار  چنين حالتی رخ ميدهد و مجددا به وضع قبلی بر ميگردد. وقتی كه به درخشنده  ترين حالت خود میرسد به رنگ سرخ مسی در ميايد.زمانی كه قدر ان ضعيف تر میشود رنگش به  قرمز خونی بر میگردد ستارگانی چون ابط الجوزا و قلب العقرب در مقايسه با اين ستاره رنگ پريده اند مشاهده ستاره R خرگوشی با دوربين دوچشمی يا ترجيحا تلسكوپ  كوچك ارزشمند است.
+
ستاره‌ی R خرگوشی يا ستاره سرخ آتشين بی‌نهايت جالب است. اين ستاره‌ی نادر از نوع ستارگان كربنی خيلی سرد و در نتيجه با چهره‌ای بسيار سرخ است. درخشندگی آن از 8ر6 تا 5ر10 متغير است و هر 432 روز يك بار  چنين حالتی رخ مي‌دهد و مجددا به وضع قبلی برمي‌گردد. وقتی كه به درخشنده‌ترين حالت خود می‌رسد به رنگ سرخ مسی درمي‌آيد. زمانی كه قدر آن ضعيف‌تر می‌شود، رنگش به  قرمز خونی برمی‌گردد. ستارگانی چون ابط‌الجوزا و قلب‌العقرب در مقايسه با اين ستاره‌ی رنگ پريده هستند. مشاهده‌ی ستاره‌ی R خرگوشی با دوربين دوچشمی يا ترجيحا تلسكوپ  كوچك ارزشمند است.
  
  
  
== اجرام اعماق اسمان ==
+
== اجرام اعماق آسمان ==
  
  
M79  يك خوشه كروی قدر هشتم در فاصله 5 درجه ای جنوب كمی به سمت غرب ستاره بتا از اين صورت فلكی قرار دارد.
+
M79  يك خوشه‌ی كروی قدر هشتم در فاصله‌ی 5 درجه‌ای جنوب، كمی به سمت غرب ستاره‌ی بتا از اين صورت فلكی قرار دارد.
  
  
 
== منبع ==
 
== منبع ==
  
كتاب صورت های فلكی
+
كتاب صورت‌های فلكی
 
[[رده:صور فلکی]]
 
[[رده:صور فلکی]]

نسخهٔ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۳۳

صورت فلكی خرگوش با وجود ستارگان كم‌فروغ از صورت‌های فلکی باستان ‌آسمان محسوب مي‌شود. اين صورت فلكی نشانگر خرگوش و در واقع موجودی است كه نامش در مدارك مكتوب باستانی با كره‌ی ماه قرين بوده است. گفته شده كه طعمه‌ی مورد علاقه‌ی جبار، خرگوش بوده و به همين لحاظ اين صورت فلكی در آسمان در پايين پای شكارچی قرار دارد.


ستارگان

ستاره‌ی R خرگوشی يا ستاره سرخ آتشين بی‌نهايت جالب است. اين ستاره‌ی نادر از نوع ستارگان كربنی خيلی سرد و در نتيجه با چهره‌ای بسيار سرخ است. درخشندگی آن از 8ر6 تا 5ر10 متغير است و هر 432 روز يك بار چنين حالتی رخ مي‌دهد و مجددا به وضع قبلی برمي‌گردد. وقتی كه به درخشنده‌ترين حالت خود می‌رسد به رنگ سرخ مسی درمي‌آيد. زمانی كه قدر آن ضعيف‌تر می‌شود، رنگش به قرمز خونی برمی‌گردد. ستارگانی چون ابط‌الجوزا و قلب‌العقرب در مقايسه با اين ستاره‌ی رنگ پريده هستند. مشاهده‌ی ستاره‌ی R خرگوشی با دوربين دوچشمی يا ترجيحا تلسكوپ كوچك ارزشمند است.


اجرام اعماق آسمان

M79 يك خوشه‌ی كروی قدر هشتم در فاصله‌ی 5 درجه‌ای جنوب، كمی به سمت غرب ستاره‌ی بتا از اين صورت فلكی قرار دارد.


منبع

كتاب صورت‌های فلكی