فیلتر اصلاح کننده

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

اجرام آسمانی عموما در محدوده خاصی از طیف نور می‌درخشند. یکی از این طول موج‌ها، هیدروژن آلفا یا Ha نام دارد که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست. اگرچه سنسور دوربین‌های DSLR به امواج فروسرخ و Ha حساس است، اما شرکت‌های سازنده‌ی دوربین‌های DSLR، فیلتری با نام IR Block را روی سنسور دوربین‌های خود نصب کرده‌اند که مانع از عبور قسمت هیدروژن آلفای طیف نور باشد و از شدت آن کم کند. علت هم این است که تصویر ثبت شده به وسیله دوربین، همان چیزی باشد که چشم انسان می‌بیند. این دقیقا مشکلی است که در عکاسی نجومی وجود دارد؛ زیرا اجرام غیر ستاره ای بخش عمده‌ای از تابش خود را در این قسمت از طیف نور دارند.

تفاوت میان تصویر دوربین اصلاح شده و اصلاح نشده؛ عکس از امیرحسین ابوالفتح

با حذف این فیلتر از روی سنسور دوربین، دوربین با مشکلات بسیاری از جمله جابجایی نقطه‌ی فوکوس و در نتیجه عدم توانایی استفاده از بسیاری از لنزها و به هم ریختن تنظیمات وایت بالانس یا تراز سفیدی مواجه خواهد شد. همچنین به علت نبود فیلتر امکان تمیز کردن غبار روی حسگر دیگر وجود ندارد.

راهکار مناسب برای عبور دادن طول موج Ha و در عین حال مواجه نشدن با مشکلات فوق، استفاده از فیلتر اصلاح‌کننده یا فیلتر مودیفای است که به جای فیلتر IR Block روی لنز قرار خواهد گرفت. فیلتر اصلاح‌کننده قابلیت عبور دادن میزان بیشتری از طول موج هیدروژن آلفا را دارد و دوربین DSLR را جهت عکاسی از اجرام غیر ستاره ای ارتقا می‌بخشد.

البته مشکلات عکاسی با دوربین مودیفای شده کاملا بر طرف نمی‌شود و همچنان تنظیمات وایت بالانس باید به طور خاصی، یا در خود دوربین و یا با استفاده از پلاگین RAW در فتوشاپ تصحیح گردد.


منبع[ویرایش]

http://telescopeservice.ir/