نیل آرمسترانگ

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

نیل الدن آرمسترانگ فضانورد آمریکایی متولد ۵ اوت ۱۹۳۰ (میلادی)، نخستین انسانی است که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (میلادی) (۲۹ تیر ۱۳۴۸) بر کره ماه گام نهاد.

نخستین پرواز فضایی آرمسترانگ با جمینای۸ در سال ۱۹۶۶ بود که وی به عنوان فرمانده عملیات انجام وظیفه می‌کرد.

دومین و آخرین پرواز وی فرماندهی ماموریت آپولو ۱۱ برای فرود بر ماه در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (میلادی) بود.

پرونده:Neil Armstrong 2004.jpg
نیل آرمسترانگ در سال ۲۰۰۴ در کاخ سفید در کنار بارنی (سگ) دیده می‌شود.


زندگی‌نامه[ویرایش]

نیل آلدن آرمسترانگ در پنجم اوت سال ۱۹۳۰ در شهری کوچک در ایالت اوهایو به دنیا آمد. او عاشق پرواز بود و شاید نزدیکی منزل پدری وی با یک فرودگاه محلی در این امر بی‌تأثیر نبوده باشد. نیل در سن ۱۶ سالگی گواهینامه پرواز با هواپیما داشت و در سن ۱۷ سالگی به عنوان دومین عضو از خانواده آرمسترانگ‌ها به ادامه تحصیل در مقاطع عالی مشغول شد. علاقه وافر نیل به پرواز او را به تحصیل در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه پوردئو واداشت. سپس او وارد حرفه خلبانی گردید و به عنوان خلبان آزمایشی مشغول به کار شد.

پروازهای متعدد با هواپیماهای فوق مدرن آن روزها از جمله پروازهای ارتفاع بالا با هواپیمای X15 از او فردی شاخص ساخته بود تا بدون هیچ شک و تأملی در فهرست اولین کاندیداهای فضانوردی ایالات متحده آمریکا قرار گیرد.

نیل آرمسترانگ قبل از اینکه در سال ۱۹۶۹ طی مأموریت آپولو ۱۱ قدم تاریخی خود را بر سطح ماه بگذارد، با فضاپیمای جمینای۸ نیز پرواز کرده بود و در مأموریت جمینای ۱۱ نقش کنترل‌کننده پرواز را بر عهده داشت. کنترل‌کننده‌های پرواز تنها کسانی بودند که اجازه داشتند با فضانورد ان در فضا ارتباط رادیویی برقرار نمایند.

آرمسترانگ در ایران[ویرایش]

ساعت ده و نیم بامداد روز سوم آبان سال ۱۳۴۸ هجری خورشیدی، نیل آرمسترانگ به همراه باز آلدرین، مایکل کالینز و یک هیئت سی‌نفری از فضانوردان به ایران آمدند. در این زمان، آرمسترانگ سفر خود به ماه را در تهران شرح داد. مقارن ساعت یک بعد از ظهر، فضانوردان در مسیر میدان بهارستان قرار گرفتند.

منبع[ویرایش]

ویکیپدیا فارسی [۱]