کهکشان مثلث: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
جز (جایگزینی متن - 'میرسد' به 'می‌رسد')
سطر ۶: سطر ۶:
 
[[پرونده:News373.jpg|چپ|قاب|(M33) کهکشان مثلثی]]
 
[[پرونده:News373.jpg|چپ|قاب|(M33) کهکشان مثلثی]]
  
نام مشهور آن کهکشان فرفره (چرخک)است. کهکشان M33 بیش از 50 هزار سال نوری قطر دارد و سومین کهکشان بزرگ در گروه محلی کهکشان ها  بعد از کهکشان اندرومدا و کهکشان راه شیری است. از فاصله حدود 3 میلیون سال نوری دور از زمین این کهشکان طوری به نظر می‌رسد که گویا قمر کهکشان اندرومدا باشد و اگر اخترشناسان هریک از این کهکشان ها به سوی هم بنگرند بدون شک می‌توانند تصاویر بسیار جالب و زیبایی از منظومه های ستاره ی همدیگر داشته باشند. در واقع، سحابی نشری غار مانند NGC604 در این کهکشان درخشان ترین منطقه ستاره ساز است که در موقعیت ساعت چهار از مرکز کهکشان دیده می‌شود. ستاره های مختلف شمرده شده کهکشان M33 همانند ساکنین کهکشان اندرومدا به ما کمک نمودند تا بخاطر تعیین میزان فاصله ها در عالم از این کهکشان مارپیچی به عنوان یک معیار یا پیمانه فضایی کار گرفته شود.
+
نام مشهور آن کهکشان فرفره (چرخک) است. کهکشان M33 بیش از 50 هزار سال نوری قطر دارد و سومین کهکشان بزرگ در گروه محلی کهکشان ها  بعد از کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری است. از فاصله حدود 3 میلیون سال نوری دور از زمین این کهشکان طوری به نظر می‌رسد که گویا قمر کهکشان آندرومدا باشد و اگر اخترشناسان هر یک از این کهکشان‌ها به سوی هم بنگرند بدون شک می‌توانند تصاویر بسیار جالب و زیبایی از منظومه‌های ستاره‌ی همدیگر داشته باشند. در واقع، سحابی نشری غار مانند NGC604 در این کهکشان درخشان‌ترین منطقه ستاره‌ساز است که در موقعیت ساعت چهار از مرکز کهکشان دیده می‌شود. ستاره‌های مختلف شمرده شده کهکشان M33 همانند ساکنین کهکشان آندرومدا به ما کمک نمودند تا بخاطر تعیین میزان فاصله‌ها در عالم از این کهکشان مارپیچی به عنوان یک معیار یا پیمانه فضایی کار گرفته شود.
 
   
 
   
  
سطر ۱۵: سطر ۱۵:
  
 
   
 
   
در بازی کرایسیس گفته شده‌است که موجودات فضایی از این [[کهکشان]] آمده‌اند.
+
در بازی کرایسیس گفته شده‌ است که موجودات فضایی از این [[کهکشان]] آمده‌اند.
  
  

نسخهٔ ‏۲۲ نوامبر ۲۰۱۳، ساعت ۲۲:۵۴

این یک نوشتار خرد است . با ویرایش آن ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .


کهکشان مثلث

کهکشان مثلث (به انگلیسی: Triangulum Galaxy) یا مِسیه۳۳ یا NGC598 یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی مثلث است.

(M33) کهکشان مثلثی

نام مشهور آن کهکشان فرفره (چرخک) است. کهکشان M33 بیش از 50 هزار سال نوری قطر دارد و سومین کهکشان بزرگ در گروه محلی کهکشان ها بعد از کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری است. از فاصله حدود 3 میلیون سال نوری دور از زمین این کهشکان طوری به نظر می‌رسد که گویا قمر کهکشان آندرومدا باشد و اگر اخترشناسان هر یک از این کهکشان‌ها به سوی هم بنگرند بدون شک می‌توانند تصاویر بسیار جالب و زیبایی از منظومه‌های ستاره‌ی همدیگر داشته باشند. در واقع، سحابی نشری غار مانند NGC604 در این کهکشان درخشان‌ترین منطقه ستاره‌ساز است که در موقعیت ساعت چهار از مرکز کهکشان دیده می‌شود. ستاره‌های مختلف شمرده شده کهکشان M33 همانند ساکنین کهکشان آندرومدا به ما کمک نمودند تا بخاطر تعیین میزان فاصله‌ها در عالم از این کهکشان مارپیچی به عنوان یک معیار یا پیمانه فضایی کار گرفته شود.
در داستان‌ها

در بازی کرایسیس گفته شده‌ است که موجودات فضایی از این کهکشان آمده‌اند.


منابع

ویکی‌پدیا فارسی [۱]


سایت: apod.nasa