M26

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
مسیه ۲۶.


تاریخچه[ویرایش]

چارلز مسیه ، مسیه 26 را در 20 ژوئن 1764 کشف کرد و در توصیف این خوشه گفت: "این خوشه با تلسکوپ کانونی 3 پایی قابل تشخیص نیست و باید تجهیزات خوب برای دیدنش بکار گرفته شود. این خوشه هیچ غباری ندارد و قطر آن 2 دقیقه قوسی است.

در بعضی موارد کشف مسیه 26 را به لوگنتیل در سال 1749 نسبت می دهند درحالی که این درست نیست. این ناظر فرانسوی وقتی موقعیت مسیه 26 را شرح می داده در واقع مسیه 11 یا همان سحابی کش(Krich) را گزارش کرده است.

مسیه 26 در میان ناظران بعدی محبوبیت چندانی ندارد. جان هرشل مسیه 26 را این گونه توصیف کرده است: "این خوشه به طور قابل ملاحظه ای بزرگ, بسیار غنی و فشرده, با ستار هایی از قدر 12 تا 15 است.

این درحالی است که اسمیت بیان کرده :" این جرم ، یک خوشه ستاره ای کوچک و متراکم اما روشن است . اعضای اصلی این خوشه در نزدیکی خط استوای خوشه به صورت عمودی جای گرفته اند.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۱] </ref>

اخترفیزیک[ویرایش]

مسیه 26 یک خوشه باز عادی و یکی از اجرام کم تر مورد مطالعه قرار گرفته لیست مسیه است. قطر فیزیکی آن در فاصله 5200 سال نوری از ما، 12 سال نوری می باشد. درخشانترین ستاره این خوشه دارای قدر 3ر10 و رده طیفی B8 است. 8ر1 از قدر این خوشه به علت غبار میان ستاره ای که جلویش را گرفته است خاموش شده است.

مسیه 26 با سن 90 میلیون سال به طور متوسط در رده ی خوشه های جوان است. به گفته گرابیش(Grubissich) حداقل 69 ستاره به این خوشه نسبت داده شده است. در مطالعاتی که در سال1940 انجام گرفته است کافی( Cuffy )بیان کرده که ظاهراً در زاویه سه درجه ای مرکز خوشه، ستاره های کمتری وجود دارد که ممکن است ابر کوچک تیره میان ستاره ای توضیحی برای آن باشد. طبقه بندهای متفاوتی از تلمپر به مسیه 26 نسبت داده شده است که طبق آن این خوشه را در دسته بند های ll2r , l1m و ll3m قرار می دهد.

ستاره شمالی R coronae یکی از اعضای جالب خوشه می باشد که از نوع اسکوتی اف اچ است(یک نوع ستاره متغییر با دوره تناوب کوتاه). روشنایی آن در دوره های زمانی کوتاه( بدون هیچ علامتی) از قدر معمول 4ر13 تا قدر 8 ر16 افت می کند. این پدیده به علت شکل گیری ابرهای پراکنده حول این ستاره ابرغول سرد می باشد. هر زمانی که این پدیده در جلو ستاره رخ می دهد تنها بخش کوچکی از درخشندگی متوسط آن باقی می ماند که قابل مشاهده باشد.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۲] </ref>

مشاهدات[ویرایش]

مسیه 26 با دوربین دوچشمی به صورت سحابی ای کوچک و محو در زمینه غنی از ستارگان نزدیکی لبه جنوبی ابرهای صورت فلکی سپر دیده می شود. برای تفکیک ستاره های منفرد این خوشه، به توان زیاد اپتیکی نیاز است. با یک تلسکوپ شکستی 2 اینچی تصویر ضعیفی - تنها حدود 5 ستاره در اطراف پرنورترین ستاره خوشه- از خوشه به دست می آید.

برای تصویر بهتر می تونان از گشودگی7ر4 اینچ استفاده کرد. که این گشودگی حدود 15 تا 20 ستاره را در زمینه ای مبهم نشان می دهد. تلسکوپ های 12 تا 14 اینچی حدود 30 تا 40 ستاره را نمایان می کند.بزرگنمایی های بیش تری لازم است تا روشنایی زیاد پرنورترین ستاره این خوشه را نمایان کند. درحال حاضر ناحیه قابل توجه تهی از ستاره، واقع در شمال مرکز این خوشه به نظر می رسد که با ستاره های پرنور تر احاطه شده باشد . اندازه ظاهری خوشه 8 دقیقه قوسی است.<ref name="multiple2"> کتاب اطلس اجرام مسیه [۳] </ref>


منابع[ویرایش]

<references />