جرم: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
جز (جایگزینی متن - 'می توان' به 'می‌توان')
 
(۸ نسخه‌ٔ میانی ویرایش شده توسط ۳ کاربر نشان داده نشده)
سطر ۱: سطر ۱:
{{نیازمند منبع}}
+
[[رده:فیزیک]]
 +
 
 +
[[شتاب]] یک جسم علاوه بر [[نیرو]] های وارد و نیروهای اصطکاک، به لختی آن نیز بستگی دارد.مقدار لختی جسم به مقدار [[ماده]] موجود در آن بستگی دارد.با بیشتر شدن ماده، لختی نیز بیشتر می شود.هنگام بحث درباره مقدار [[ماده]] جسم، از واژه جرم استفاده می کنیم.با بیشتر شدن جرم جسم، لختی آن بزرگ تر می شود. جرم معیاری از لختی جسم مادی است.
 +
جرم نظیر تصور شهودی ما از وزن است. هنگام خودمانی صحبت کردن می گوییم چیزی ماده فراوان دارد که وزنش زیاد باشد.اما جرم و وزن متفاوت اند. می‌توان هر یک از آنها را به صورت زیر تعریف کرد:
 +
 
 +
'''جرم:''' مقدار ماده موجود در جسم است. همین طور معیاری است از لختی یا کندی جسم در واکنش به هر کوششی که بخواهد آن را به حرکت درآورد،متوقف کند، یا به هر ترتیب حالت حرکت آن را تغییر دهد.
  
[[رده:فیزیک]]
+
'''وزن:''' نیرویی است که بر اثر گرانی به جسم وارد می شود.
 +
 
 +
در نبود [[شتاب]]، جرم و وزن با هم ارتباط مستقیم دارند.اگر جرم جسمی دو برابر شود، وزن آن نیز دو برابر می شود.اگر جرم نصف شود، وزن نیز نصف می شود.بدین سبب جرم و وزن اغلب به جای هم به کار گرفته می شوند. به همین ترتیب گاهی جرم و وزن را با یکدیگر اشتباه می گیرند زیرا معمولا به جای مقدار ماده موجود در اجسام(جرم)، جاذبه [[گرانش]]ی آنها به [[زمین]](وزن)را اندازه می گیرند.اما جرم بنیادی تر از وزن است؛ جرم [[کمیت]]ی بنیادی است که بیشتر مردم اغلب به آن توجه نمی کنند.
 +
 
 +
یکای جرم در [[دستگاه SI|سیستم SI]]، کیلوگرم است. سایر واحدهای این کمیت عبارت‌اند از:
 +
 
 +
*گِرَم
 +
*تُن
 +
*اونس
 +
*پوند
 +
*پنی
 +
*سوت
 +
*قیراط
 +
 
 +
 
 +
== تاریخچه ای از جرم ==
 +
استاندارد SI یک استوانه پلاتین-ایریدیوم است که در سازمان بین المللی اوزان و مقیاسها در نزدیکی پاریس نگهداری می شود و بنا به توافق بین المللی به آن جرم 1 کیلوگرم اطلاق شده است.
 +
 
 +
'''دومین استاندارد جرم'''
 +
 
 +
جرم [[اتم]] ها را به جای مقایسه با کیلوگرم استاندارد می‌توان به طور خیلی دقیق تر با یکدیگر مقایسه کرد.به همین دلیل استاندارد دیگری برای جرم وجود دارد.مبنای این استاندارد بنا به توافق جهانی، اتم کربن 12 است که یکای اتمی جرم(u)به آن نسبت داده شده است.رابطه بین این دو یکا عبارت است از :
 +
 
 +
[[پرونده:Mass.gif|وسط]]
 +
 
 +
== جستاره ای دیگر ==
 +
* [[ثابت گرانش]]
 +
* [[گرانش]]
  
جِرم مفهومی بنیادی در [[فیزیک]] است که به طور شهودی «مقدار مادهٔ موجود در جسم» را می‌نمایاند. در حوزه‌های گوناگون فیزیک مانند ،مکانیک کلاسیک [[نسبیت خاص]] و [[نسبیت عام]] تعریف‌های متفاوتی از جرم بیان می‌شود. واژهٔ جِرم از ریشهٔ پارسی است.
 
  
درکاربردهای روزمره جرم را همان وزن می‌شناسند، ولی در فیزیک و مهندسی وزن به نیروی گرانشی وارد بر اجسام گفته می‌شود. البته در کاربردهای روزمره جرم و وزن با هم متناسب‌اند و این همانندانگاری مشکلی پیش نمی‌آورد، ولی در موارد ویژه‌ای مهم می‌شود:
+
== منابع ==
 +
*کتاب فیزیک مفهومی جلد اول/نویسنده:پل جی.هیوئیت/ترجمه منیژه رهبر
  
در سنجش‌های دقیق، به خاطر تغییر در شدت نیروی گرانشی [[زمین]] در جاهای گوناگون
+
*فیزیک هالیدی/جلد اول مکانیک و گرما
در جاهایی دور از سطح زمین، مثلاً در فضا یا در سطح [[سیاره]] های دیگر
 
مثلاً نیروی گرانش در سطح [[ماه]] حدود یک‌ششم نیروی گرانش در سطح زمین است. از این رو وزن هر جسم در سطح ماه یک‌ششم وزن آن در سطح زمین است.
 

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۱۴

شتاب یک جسم علاوه بر نیرو های وارد و نیروهای اصطکاک، به لختی آن نیز بستگی دارد.مقدار لختی جسم به مقدار ماده موجود در آن بستگی دارد.با بیشتر شدن ماده، لختی نیز بیشتر می شود.هنگام بحث درباره مقدار ماده جسم، از واژه جرم استفاده می کنیم.با بیشتر شدن جرم جسم، لختی آن بزرگ تر می شود. جرم معیاری از لختی جسم مادی است. جرم نظیر تصور شهودی ما از وزن است. هنگام خودمانی صحبت کردن می گوییم چیزی ماده فراوان دارد که وزنش زیاد باشد.اما جرم و وزن متفاوت اند. می‌توان هر یک از آنها را به صورت زیر تعریف کرد:

جرم: مقدار ماده موجود در جسم است. همین طور معیاری است از لختی یا کندی جسم در واکنش به هر کوششی که بخواهد آن را به حرکت درآورد،متوقف کند، یا به هر ترتیب حالت حرکت آن را تغییر دهد.

وزن: نیرویی است که بر اثر گرانی به جسم وارد می شود.

در نبود شتاب، جرم و وزن با هم ارتباط مستقیم دارند.اگر جرم جسمی دو برابر شود، وزن آن نیز دو برابر می شود.اگر جرم نصف شود، وزن نیز نصف می شود.بدین سبب جرم و وزن اغلب به جای هم به کار گرفته می شوند. به همین ترتیب گاهی جرم و وزن را با یکدیگر اشتباه می گیرند زیرا معمولا به جای مقدار ماده موجود در اجسام(جرم)، جاذبه گرانشی آنها به زمین(وزن)را اندازه می گیرند.اما جرم بنیادی تر از وزن است؛ جرم کمیتی بنیادی است که بیشتر مردم اغلب به آن توجه نمی کنند.

یکای جرم در سیستم SI، کیلوگرم است. سایر واحدهای این کمیت عبارت‌اند از:

  • گِرَم
  • تُن
  • اونس
  • پوند
  • پنی
  • سوت
  • قیراط


تاریخچه ای از جرم[ویرایش]

استاندارد SI یک استوانه پلاتین-ایریدیوم است که در سازمان بین المللی اوزان و مقیاسها در نزدیکی پاریس نگهداری می شود و بنا به توافق بین المللی به آن جرم 1 کیلوگرم اطلاق شده است.

دومین استاندارد جرم

جرم اتم ها را به جای مقایسه با کیلوگرم استاندارد می‌توان به طور خیلی دقیق تر با یکدیگر مقایسه کرد.به همین دلیل استاندارد دیگری برای جرم وجود دارد.مبنای این استاندارد بنا به توافق جهانی، اتم کربن 12 است که یکای اتمی جرم(u)به آن نسبت داده شده است.رابطه بین این دو یکا عبارت است از :

Mass.gif

جستاره ای دیگر[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  • کتاب فیزیک مفهومی جلد اول/نویسنده:پل جی.هیوئیت/ترجمه منیژه رهبر
  • فیزیک هالیدی/جلد اول مکانیک و گرما