صورت فلکی قیفاووس

از ویکی نجوم
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۴۰ توسط Mahdad haghighi (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی '<p style="text-align: justify; ">هر چند که این صورت فلکی فاقد ستارگان درخشنده می باشد ، اما از ...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

هر چند که این صورت فلکی فاقد ستارگان درخشنده می باشد ، اما از هزار ها سال قبل شناخته شده بوده است . همنام اساطیری آن شوهر ذات الکرسی (ملکه) و پدر آندرومدا محسوب می گردد . شکل آن تقریبا شبیه به یک نقاشی کودکانه از خانه ای با سقف شیبدار است . از آنجا که کهکشان راه شیری از قیفاووس می گذرد ، لذا از نظر سحابی ها و خوشه های ستاره ای غنی می باشد .

صورت فلکی قیفاووس

ستاره ها

ستاره ی آلفای این صورت فلکی به نام ذراع الیمین است که در عربی به معنای "بازو" و یا "شانه" می باشد . طیف آن از نوع A7 IV-V ، قدرش 2/4 و فاصله اش تا ما معادل 49 سال نوری است . ستاره ی دلتا یک نمونه ی نخستین از ستارگان متغیری است که تحت نام قیفاووسی ها طبقه بندی می شوند . دقیقا ظرف مدت 5/366341 روز دلتای قیفاووسی قدر و نوعش از 3/5 با طیف F5 به قدر 4/4 و طیف G2 تغییر یافته و مجددا به حالت قبل بر می گردد .

اجرام عمقی آسمان

NGC188 قدیمی ترین خوشه ی ستاره ای باز شناخته شده می باشد در حالی که در خشنده ترین ستاره ی آن ، قدر 11 دارد . IC1396 در جنوب غربی موی قیفاووسی شامل حدود 30 ستاره در منطقه ای به قطر 50 دقیقه قوسی است که تقریبا دو برابر قطر ماه در حالت بدر را می پوشاند . درخشنده ترین ستاره ی آن دارای قدر ششم است .  

منابع 

1. کتاب صورتهای فلکی / دکتر گری مکلر ، دکتر مارک چارترند ، ویل تیریون (نویسنده) / مهندس احمد دالکی (مترجم) / موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی