خوشه کهکشانی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
این یک نوشتار خرد است . با ویرایش آن ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .
پرونده:Local Group.JPG
خوشه کهکشانی محلی ؛ یکی از خوشه‌های کهکشانی که منظومهٔ خورشیدی و کرهٔ زمین در آن واقع شده‌اند.

خوشه های کهکشان ها و تعدادی از گروههای شناخته شده ی آنها ، بزرگترین اجرام جهان هستند. اندازه های آنها از حدود تجمعهای کوچک نظیر گروه محلی ما با 20 الی 30 عضو ، تا سیستمهای کروی عظیماز کهکشانها با دهها هزار عضو است . اختر شناسان با مطالعه ی آنها ، اطلاعات بسیار زیاد و با اهمیتی در مورد سختار جهان به دست می آورند. با مطالعه ی حرکت کهکشان‌های عضو و با به کار بردن قوانین گرانش در مورد این سیستم ها ،می‌توان جرم خوشه را بد ست آورد . در بیشتر حالات ،نتیجه محاسبات نشان می دهدکه جرم یک خوشه ، بیشتر از جرم کهکشان‌هایی است که در آن دیده می شوند. پس نتیجه میگیریم که بیشتر ماده ی خوشه های (وجهان ) به صورت گازهای داغ پراکنه اند ، خروده سنگ ،سیاهچاله ها و یا اجرام تاریک دیگر ف غیر قابل مشاهده اند. با آشکار سازی پرتوهای x در گسیل شده از خوشه ی کهکشانها، وجود گازهای بین کهکشانی به اثبات رسیده است. به نظر می‌رسد که پرتو x در نتیجه حرکت بسیار سریع کهکشان‌های عضو در یک محیط گازی ، پدید می آید. مطالعات مبتنی بر پرتو x به یاری ماهواره های ویژه که آشکار سازهایی با قدرت تفکر بسیار دارند،ممکن است به زودی مارا به تعیین مقدار گاز موجود در خوشه ها قادر سازد و آنگاه می‌توان به ماهیت "ماده پیدای" جهان پی برد.

امروزه بحثهای زیادی بر سر این موضوع است که آیا خوشه ی کهکشانها نیزوجود دارد یا نه .اگر چنین باشد،که از نظر آماری هم متحمل است ، خوشه ها ی فوق اجرامی بسیار بزرگی با اندازه ی میانگین حدود 60 میلیون پارسک (200 میلیون سال نوری ) خواهد بود. ممکن است ما عضو گروهی از یک خوشه ی خوشه ی محلی (یا ابر خوشه ) باشیم که اعضای آن عبارتند از : گروه محلی ما، خوشه های عظیم سنبله و بسیاری دیگر از گروههای همسایه.

<ref >کتاب ساختار ستارگان و کهکشان‌ها نوشته پاول هاچ صفحه ۱۹۹</ref>

ماده تاریک[ویرایش]

در بیشتر حالات محاسبات نشان می‌دهد که جرم یک خوشه بیشتر از مجموع جرم کهکشان‌های عضو آن است با بررسی محاسبات نتیجه گرفته شده بین کهکشان ها ماده ی تاریکی که احتمالاْاز گازهای داغ پراکنده٬خرده سنگ٬سیاهچاله یااجرام ناشناخته تشکیل شده باشد٬ساخته شده است. <ref name="multiple">ویکی پدیا انگلیسی</ref>


نام چند خوشه کهکشانی بزرگ[ویرایش]

  • خوشه کهکشانی محلی(کهکشان راه شیری هم عضو این خوشه است)
  • گروه دوشیزه
  • گروه برساووش
  • گروه شیر
  • گروه M51
  • گروهM81
  • گروهM83
  • گروهM101<ref name="multiple">ویکی پدیا انگلیسی</ref>منبع[ویرایش]

<references />