رده:صور فلکی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

صورت فلکی[ویرایش]

مردمان باستان تصور می کردند که می‌توانند خطوط اصلی چهره ها را در ستارگان آسمان شب پیدا کنند. این چهره ها معمولا شکل هایی از قهرمانان، اساطیر و خدایان افسانه ای،مخلوقات گوناگون و اجرامی بودند که به نظر آنها اثرگذار بر روی زمین اند. این، مفهوم عامیانه صورت فلکی است.

مفهوم صورت فلکی در ستاره‌شناسی نوین[ویرایش]

اما در ستاره‌شناسی نوین، لغت صورت فلکی به بخشی از آسمان اطلاق می شود که در مرحله اول اشکالی را تداعی می کند که هزارها سال پیش برای اولین بار مورد توجه انسان های باستانی قرار گرفته است.

این مناطق بر روی کره سماوی مانند استان ها یا کشورهای مختلف بر روی نقشه های زمینی می باشند. در حال حاضر هر نقطه ای از آسمان بالای سر ما، حتما متعلق به یک صورت فلکی است. حد فاصل بین صورت های فلکی در قالب خط مستقیم بوده ولی شکل ها می‌توانند کاملا غیر متقارن و غیر هندسی باشد. هر صورت فلکی تعدادی از ستارگان آسمان را درون محدوده خود جای می دهد.

درک مفهوم صورت فلکی برای ایجاد راحتی و تسهیل در شناخت اجرام و پیدا کردن بخش خاصی از آسمان است.از دید ما، می‌توان تصور کرد که تمام ستارگان درون محدوده یک صورت فلکی از نظر فیزیکی با هم در ارتباط هستند. از آنجا که با چشم غیر مسلح نمی‌توان عمق فضا را تشخیص داد، لذا انسان همه ستارگان را در یک صفحه و ظاهرا در یک فاصله و بسیار نزدیک به هم می بینند. در حقیقت هر ستاره ای می‌تواند در فاصله زیادی نسبت به دیگری قرار گیرد که این جدایی تا حد صدها و حتی هزارها سال نوری هم می رسد.

منبع[ویرایش]

کتاب صورت های فلکی ترجمه مهندس احمد دالکی

صفحه‌های ردهٔ «صور فلکی»

این ۶۰ صفحه در این رده قرار دارند؛ این رده در کل حاوی ۶۰ صفحه است.

ص