سازمان فضایی اروپا

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

سازمان فضایی اروپا (به انگلیسی European Space Agency - ESA، به فرانسوی Agence spatiale européenne - ASE، به آلمانی Europäische Weltraumorganisation) یک سازمان ادغامی است که به طور تخصصی در مورد پژوهش های فضایی فعّالیّت می کند. این سازمان که در 1975 تاسیس شد 20 منطقه عضو دارد. مقر اصلی این آژانس در پاریس، فرانسه قرار دارد. آژانس فضایی اروپا بیش از 2000 کارمند دارد و بودجه ی سالانه این سازمان 4/28 بیلیون یورو است. (در سال 2013)

برنامه ی فضایی آژانس فضایی اروپا شامل پرواز فضایی انسان، مشارکت در ایستگاه فضایی بین المللی، پرتاب و اجرای ماموریت های بدون سرنشین تحقیقاتی به دیگر سیّارات و ماه، انجام رصد ها، ارتباطات همچنین ابقا پایگاه فضایی اصلی این سازمان، مرکز فضایی گویان در کورو گویان فرانسه و طرّاحی پرتابگر ها می شود.

مرکز اصلی پروژه های علمی سازمان فضایی اروپا مرکز تحقیقات و تکنولوژی فضایی اروپا در نوردویک هلند است. مرکز اصلی رصد های زمینی، انسیتو تحقیقات فضایی اروپا در فراسکاتی ایتالیا است. مرکز کنترل ماموریّت های فضایی این سازمان در دارمستات آلمان، مرکز فضانوردان آژانس فضایی اروپا که به آموزش فضانوردان می پردازد در کلن آلمان و مرکز فضا و نجوم اروپا در ویلانیوا دِ لا کانادا در اسپانیا قرار دارند.


اعضا[ویرایش]

اعضا:

اتریش

بلژیک

جمهوری چک

دانمارک

فنلاند

فرانسه

آلمان

یونان

ایرلند

ایتالیا

لوکزامبورگ

هلند

نروژ

لهستان

پرتغال

رومانی

اسپانیا

سوئد

سویس

بریتانیا


اعضای وابسته:

کانادا


منابع[ویرایش]

ویکی پدیای انگلیسی