بحث ویکی نجوم:حق تکثیر

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

1- دقت کنید که فرق دانشنامه آنلاین با بقیه دانشنامه ها اینه که همه میتونند آن را ویرایش کنند و فقط متخصصان حق دسترسی بهش را ندارند. پس شما باید حتما از منبع استفاده کنید تا خواننده بدونه مطالب از کجا آمده است.

ممکن است بگویید از کجا بدانیم مطالب منبعمون درست است؟

خب در وهله اول باید بگم که داشتن منبع حتی غیر معتبر، بهتر از نداشتن منبعه! چون اگر معتبر نباشه خود خواننده میتونه اگر دوست نداشت از مطلب نوشته شده استفاده نکنه. پس در هر صورت داشتن منبع واجبه که خواننده بدونه داره از کجا اطلاعات میگیره.

و در وهله دوم باید بگم که هرچه منابع معتبرتر باشه، اعتبار دانشنامه هم بیشتر میشه. فعلا نمیخوام زیاد به خودتون سخت بگیرید و فقط از بهترین منابع مطلب بگذارید، فقط سعی کنید از وبلاگها و سایتهای گمنام نباشه. در قدم اول همین مقدار کافیه.

2- این سوال در ذهن ایجاد میشه که یک مطلبی در ذهن من هست و من نمیدونم منبعش کجاست. حالا باید چی کار کنم؟

جواب: باید برید بگردید و برای چیزی که در ذهنتون هست منبع پیدا کنید. اگر پیدا کردید که همه چیز حل میشه ولی اگر پیدا نشد مطالب را در دانشنامه ننویسید! خواهش میکنم دقت کنید که در حال نوشتن دانشنامه هستید و سایت شخصی شما نیست که بتونید نظرات خودتان را بنویسید. حتی اگر متخصص هم باشید کسی که این مطالب را میخواند این امر را نمیداند و به دنبال منبع نوشته است نه شخص نویسنده.

ممکنه مطلب شما حاصل از چند منبع یا چکیده یک منبع باشه، خب در هر صورت باز هم ذکر منبع یا منابع لازمه.

اما منابع می‌تواند از جاهای مختلفی باشد:

- مقالات معتبر isi - کتابهای مرجع چاپ شده به زبان انگلیسی و یا ترجمه آنها(در صورت در دسترس نبودن نسخه اصل) - کتابهای فارسی چاپ شده(تالیفی) - مقالات چاپ شده در مجلات تخصصی(مثلا مجله نجوم و آسمان شب) یا مجله های خارجی - سایتهای اینترنتی انگلیسی و فارسی

فعلا ما اصراری بر این نداریم که حتما به مقالات معتبر ارجاع بدهید. فقط ارجاع دادن کافی است.(که همه بدونند با یک دانشنامه درست و حسابی و قانونمند سر و کار دارند).

در ضمن ارجاع دادن به مطالب یک مقاله، کتاب یا سایت نیازی به اجازه گرفتن از ناشر یا صاحب اثر نداره و فقط باید آدرس دقیق نوشتتون را بنویسید. مثلا اگر کتابه، عنوان کامل، نام نویسنده، سال چاپ، شماره ویرایش، صفحه کتاب و ... .

اگر از همه منابع بالا نا امید شدید حتما نگاهی به ویکیپدیا انگلیسی درباره اون موضوع خاص بیندازید. اونجا به احتمال زیاد یک منبع انگلیسی خوب در مراجع پایین صفحه مطلب پیدا خواهید کرد.

و در آخر یک نکته:

هدف ما این است که با کامل کردن این دانشنامه، به گسترش منابع معتبر نجومی فارسی کمک کنیم. اینجا جایی هست که ما باید این کار را یاد بگیریم. در نهایت این مطالب به خود ویکیپدیا فارسی هم منتقل خواهد شد و باعث تکمیل اون هم میشه. با کار کردن در ویکی نجوم، کار کردن در ویکیپدیا فارسی را هم یاد میگیریم و به تکمیل اون کمک میکنیم.

به نقل پست پیمان اکبرنیا در کلوپ نجوم آوا استار

-- Sunrise ‏۲۳ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۰:۱۰ (IRDT)