ستاره قطبی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

بر خلاف تصور عامه مردم ستاره قطبی اصلآ ستاره پر نوری نیست .

ستاره قطبی در امتداد محور زمین قرار دارد

تنها عاملی که باعث ایجاد اهمیت ویژه برای این ستاره شده است این است که این ستاره در امتداد محور چرخش زمین روی کره سماوی قرار دارد ( یعنی اگر محور فرضی چرخش زمین را در محل قطب شمال تا بینهایت ادامه دهیم ، به ستاره قطبی میرسیم ) و این عامل باعث شده است تا این ستاره در محل خود همواره ثابت به نظر برسد و محل آن تغییر نکند و به همین دلیل می‌تواند راهنمای خوبی برای نشان دادن تقریبی جهت شمال باشد . برای درک بهتر این موضوع بایستید و به دور خود بچرخید ، خواهید دید که انگار محیط اطرافتان به دور شما می چرخد . حال درست به بالای سرتان نگاه کنید ( نقطه ای مشخص بر روی سقف ) و باز هم بچرخید . آیا آن نقطه حرکت می‌کند ؟ می‌توان این طور فرض کرد که این نقطه فرضی برای کره زمین ، همان ستاره قطبی است .

ویژگی ها[ویرایش]

از دید ناظر زمینی ستاره قطبی همواره در محل خود در آسمان ثابت است و به نظر می رسد همه ستارگان آسمان به دور این ستاره در گردشند

در حال حاضر ستاره آلفا-دب اصغر ستاره در نیمکره شمالی ستاره قطبی محسوب می شود . اما به دلیل وجود حرکت تقدیمی ، ستاره قطبی طی دوره‌های چند هزار ساله تغییر می کند و در برخی از دوره ها هم روی کره آسمان ستاره قطبی نخواهیم داشت .

منابع[ویرایش]