طراحی نجومی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
طراحی نجومی یا اسکچ زدن به معنای کشیدن طرحی از یک جرم سماوی است که ما آن را مشاهده می کنیم. کلمۀ اسکچ (Sketch) واژه ای انگلیسی به معنای طراحی است و این واژه در نجوم اصطلاحاً به معنای طراحیِِ نجومی است.
+
[http://www.example.com عنوان پیوند]طراحی نجومی یا اسکچ زدن به معنای کشیدن طرحی از یک جرم سماوی است که ما آن را مشاهده می کنیم. کلمۀ اسکچ (Sketch) واژه ای انگلیسی به معنای طراحی است و این واژه در نجوم اصطلاحاً به معنای طراحیِِ نجومی است.
 
اسکچ ها دو گونه هستند:
 
اسکچ ها دو گونه هستند:
 
1. اسکچ هایی که از پشت تلسکوپ زده می شوند و فقط خود جرم مد نظر خواهد بود. البته گاهی به دلیل نزدیکی ظاهری دو جرم یا بیشتر در کرۀ سماوی در یک میدان دید باز می توان اجرام را با هم در یک اسکچ طراحی کرد.
 
1. اسکچ هایی که از پشت تلسکوپ زده می شوند و فقط خود جرم مد نظر خواهد بود. البته گاهی به دلیل نزدیکی ظاهری دو جرم یا بیشتر در کرۀ سماوی در یک میدان دید باز می توان اجرام را با هم در یک اسکچ طراحی کرد.
سطر ۱۶: سطر ۱۶:
  
  
منبع: تجربیات بنده
+
منبع: تجربیات شخصی

نسخهٔ ‏۲۹ ژوئن ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۵۲

عنوان پیوندطراحی نجومی یا اسکچ زدن به معنای کشیدن طرحی از یک جرم سماوی است که ما آن را مشاهده می کنیم. کلمۀ اسکچ (Sketch) واژه ای انگلیسی به معنای طراحی است و این واژه در نجوم اصطلاحاً به معنای طراحیِِ نجومی است. اسکچ ها دو گونه هستند: 1. اسکچ هایی که از پشت تلسکوپ زده می شوند و فقط خود جرم مد نظر خواهد بود. البته گاهی به دلیل نزدیکی ظاهری دو جرم یا بیشتر در کرۀ سماوی در یک میدان دید باز می توان اجرام را با هم در یک اسکچ طراحی کرد. 2. اسکچ هایی که با چشم غیر مسلح زده می شنود. اصولاً این نوع اسکچ ها با منظر زمینی تلفیق شده تا زیبایی طراحی بیشتر شود. در تاریخ نجوم آمده است که اولین نفری که طراحی کرد (البته با تلسکوپ) گالیله بود که از ماه اسکچ زد. اهمیت زدن اسکچ در 2 چیز است: 1. مثلاً با طراحی از یک کهکشان به طور مرتب اگر ابرنواختری ایجاد شود آن را کشف کرد. این کار با مقایسۀ چندین طراحی با هم و بعد یافتن یک نقطۀ ستاره مانند انجام میشود. 2. هر چه تعداد اسکچ های زده شده بیشتر باشد، دقت در رصد و توجه به جزئیات اجرام سماوی بیشتر می شود. چنیدن نکته دربارۀ اسکچ وجود دارد:

  • 1. اسکچ ها باید دارای مشخصاتی باشند تا دقت آن بالا برود: زمان، تاریخ، مکان، اپتیک، وسایل و جهت. اگر به طور مثال تلسکوپ شما بازتابی باشد و تصویر شما را وارون جانبی کند، در صورت ذکر اپتیک و مشخص کردن جهت ها، بیننده متوجه خواهد شد که این طراحی کدام طرفی است.
  • 2. طراحی از یک عکس اسکچ نیست! بلکه طراحی نجومی به معنای رصد زندۀ یک جرم و طراحی از آن است.
  • 3. گاهی طراحی برخی اجرام در آسمان هایی با حد قدر بالا امکان پذیر است؛ بنابراین گاهی ذکر حدقدر نیز لازم است.
  • 4. اصولاً فرم طراحی نجومی به صورت دایره است اما گاهی بنا به سلیقۀ طراح، می تواند بدون کادر یا به هر شکلی باشد.
  • 5. برای طبیعی و بهتر شدن اسکچ باید توجه داشت که اندازه ها رعایت شود؛ بسته به میدان دید، جرم خود را به همان نسبت کوچک یا بزرگ کنید.
  • 6. توجه داشته باشید که هر منجم و علاقه مند به آسمان شب می تواند طراحی نجومی انجام دهد و این کار به هنر نقاشی شما بستگی ندارد. طراحی های نجومی لزومی ندارند که زیبایی داشته باشند یا هنری باشند بلکه هدف همان 2 موردی بود که گفته شد.


منبع: تجربیات شخصی