لنز واید

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

لنز واید یا میدان دید باز، به آن دسته از لنز هایی گفته می شود که فاصله کانونی آن ها کمتر از قطر حسگر یا فیلم دوربین است. لنز های واید با فاصله کانونی کمی که دارند، میدان دید بیش تری را در اختیار عکاس قرار می دهند که او را قادر به ثبت منظره از فاصله نزدیک می کند. لازم به ذکر است میدان دید این نوع لنز ها، از آن چه چشم انسان می بیند بیش تر می باشد. عمق میدان نیز در این لنز ها به مراتب از سایر لنز ها بالا تر است.

در عکاسی نجومی از طبیعت آسمان شب و میدان دید باز به سبک TWAN، استفاده از لنز های واید بسیار کاربردی خواهد بود و رسیدن به یک میدان دید باز در این سبک عکاسی مهم می باشد.

یکی از فاکتور های مهم در این نوع عکاسی نجومی، دیافراگم لنز است. به علت نور کمی که اجرام آسمانی دارند، پایین بودن عدد دیافراگم برای عکاسی یک نکته مثبت محسوب می شود و عملا لنز هایی در عکاسی نجومی مدان دید باز کاربرد دارند که علاوه بر کیفیت، دارای دیافراگم باز نیز باشند؛ مثلا f/1.4 و f/2.8 از جمله پله های مناسب دیافراگم برای این نوع عکاسی هستند که در یک لنز واید یک ویژگی مثبت به حساب خواهد آمد و یک لنز میدان دید باز با دیافراگم این چنینی، لنزی با ارزش خواهد بود.

منبع[ویرایش]

ویکی پدیا فارسی

مجله نجوم/شماره 149/ویژه نامه عکاسی نجومی