نقطه آبی کمرنگ

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:Pale Blue Dot.png
نقطه آبی کمرنگ ،تصویر مشهور کره زمین از فاصله 6 میلیارد کیلومتری

نقطه آبی کمرنگ (به انگلیسی:(Pale Blue Dot) نام مشهورترین عکس فضا پیمای وویجر 1 می باشد.

این عکس در سال 1990 و در حالی که وویجر یک تمام سیارات منظومه شمسی را پشت سر گذاشته بود گرفته شد.

وویجر 1 در فاصله 6 میلیارد کیلومتری از خانه رو به زمین برگشت و عکسی گرفت که برای همیشه در تاریخ بشریت ماندگار شد.در این تصویر الهام بخش،زمین فقط به اندازه 12ر0 پیکسل است!

این عکس کره زمین ما را در فضای بیکران به تصویر می کشد.کارل ساگان دانشمند امریکایی با الهام از این عکس کتابی را به همین نام به چاپ رسانده.در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

دوباره به این نقطه نگاه کنید. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می شناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند. برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی سوپر استار ها٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است. زمین ذره ای خرد در مقابل عظمت جهان است.

زمین تنها جای شناخته شده است که قابلیت زیست دارد. هیچ جایی نیست٬ حداقل در آینده نزدیک که گونه بشر بتواند به آنجا مهاجرت کند. مشاهدات٬ بله٬ استقرار٬ هنوز نه. خوشتان بیاید یا نه٬ زمین تنها جایی است که می‌توانیم روی پای مان بایستیم.

گفته شده که فضانوردی تجربه ای است شخصیت ساز که فرد را فروتن می سازد. شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشررا در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد. این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر ما با یکدیگر٬ و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ٬ تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم.


منبع[ویرایش]

ویکیپدیا انگلیسی