پروژه وایکینگ

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:Mars Valles Marineris.jpeg
تصویر مریخ به وسیله وایکینگ1

پروژه وایکینگ،متشکل از دو فضاپیمای وایکینگ1 و وایکینگ2 بود که برای ماموریت در دو بخش چرخش در مدار مریخ و جمع آوری عکس ها و اطلاعات و فرود بر سطح سیاره سرخ و همچنین بررسی سطح و جو این سیاره بود.

وایکینگ1[ویرایش]

پرونده:Mars Viking 12a001.png
اولین تصویرگرفته شده از سطح مریخ به وسیله وایکینگ1

وایکینگ ۱ نام اولین فضاپیما از دو فضاپیمایی بود که در طی برنامه وایکینگ ناسا به مریخ فرستاده شد. این فضاپیما در تاریخ ۲۰ آگوست ۱۹۷۵ به فضا پرتاب شد و در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ به مدار مریخ وارد گردید. فرود بر سطح سیاره برای تاریخ ۴ ژوئیه -روز استقلال آمریکا - برنامه‌ریزی شده بود، اما تصویربرداری از محل فرود نشانگر محلی بسیار ناهموار بود و فضاپیما نمی‌توانست فرود امنی داشته باشد. بنابراین فرود تا زمانی که محلی مناسب‌تر یافت شود به تعویق انداخته شد. بخشی از فضاپیما که قرار بود بر سطح سیاره فرود بیاید در تاریخ ۲۰ ژوئیه ساعت ۰۸:۵۱ (وقت جهانی) از بخشی مداری آن جدا شد و در ساعت ۱۱:۵۶:۰۶ (وقت جهانی) بر سطح مریخ فرود آمد. وایکینگ 1 اولین فضاپیمایی بود که با موفقیت بر سطح مریخ فرود آمد و به انجام ماموریت پرداخت.

پرونده:Mars Viking 12a002.png
اولین تصویر پاناروما، گرفته شده از سطح مریخ به وسیله وایکینگ1

وایکینگ ۱ قرار بود تنها سه ماه فعالیت کند، اما توانست ۶ سال و 116 روز به ارسال اطلاعات بپردازد. ارتباط این فضاپیما با زمین در تاریخ ۱۳ نوامبر ۱۹۸۲ بدلیل یک فرمان ناقص که از مرکز کنترل زمین ارسال گردید، قطع شد. این مریخ نشین رکورد طولانی ترین ماموریت بر سطح مریخ را تا 19 مه 2010 در اختیار داشت. مریخ نورد اپورچونیتی این رکورد را در آن تاریخ شکست.

وایکینگ2[ویرایش]

وایکینگ ۲ فضاپیمای دیگر از برنامه وایکینگ ناسا بود که به مریخ فرستاده شد. این فضاپیما در تاریخ ۱۹۷۵ به فضا پرتاب شد و در ۱۹۸۰ بازنشسته گردید. وایکینگ دو، ۱۶۰۰۰ تصویر به زمین ارسال داشت.

پرونده:Viking2lander1.jpg
اولین تصویر گرفته شده از سطح مریخ به وسیله وایکینگ2


منبع[ویرایش]

ویکیپدیا